Co zrobić kiedy świetliki dachowe parują?

Co zrobić kiedy świetliki dachowe parują?

Dodano: 25 listopada 2019

Wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu związana jest z wieloma czynnościami wykonywanymi każdego dnia. Najczęściej wilgotność powietrza rośnie na skutek prania, gotowania oraz kąpieli.

Wilgotność powietrza podnosi również suszone pranie, zwłaszcza jeżeli wnętrze nie jest zbyt duże (i wysokie).

Kiedy różnica temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz jest duża, wilgotne pomieszczenie skutkuje gromadzeniem się pary na oknach, a także wszelkiego rodzaju naświetlach dachowych (i świetlikach dachowych). Pamiętać należy, iż ciepłe powietrze (które unoszone jest do góry) przechowuje spore ilości wilgoci, która po zetknięciu z chłodną powierzchnią (przeszklenie) powoduje zaparowanie.

Profesjonalnie wykonany świetlik dachowy powinien zawierać odpowiednią izolację, niwelującą parowanie. Gromadzenie się pary na świetliku dachowym, nie koniecznie musi oznaczać jego wadliwy montaż. Jednak kiedy zjawisko to zaczyna występować, warto upewnić się, iż na etapie montażu nie zostały popełnione błędy.

Oznaki zbyt dużej wilgotności powietrza w domu

para-2Zbyt dużą wilgotność powietrza w domu, rozpoznać można gdy:

 • na ścianach i uszczelkach okiennych pojawia się pleśń (długotrwałe nagromadzenie pleśni na ścianach jest bardzo trudne do usunięcia)
 • odpadająca farba
 • uszkodzenie (odklejanie się) płytek podłogowych
 • szybszy proces niszczenia mebli
 • w przypadku domów o konstrukcji drewnianej może dojść do gnicia belek

Zapobieganie wilgoci w domu

Podczas walki z wilgocią w domu, niezwykle istotne jest szybkie działanie. Niestety długotrwałe nagromadzenie wilgoci może powodować straty, które trudno będzie naprawić.

Najlepszy sposób walki z wilgocią to oczywiście zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Warto pamiętać, iż kilka rutynowych czynności, wykonywanych każdego dnia pozwala skutecznie pozbyć się nadmiaru wilgoci w powietrzu. Pamiętajmy zatem aby:

 • regularnie otwierać okna w ciągu dnia (nawet w czasie chłodniejszych dni)
 • otwierając okno należy odsłonić zasłony i żaluzje, aby maksymalnie ułatwić przepływ powietrza
 • warto zastosować wentylatory elektryczne w kuchni i łazience
 • w przypadku ogrzewania przy pomocy kominka lub pieca należy zadbać o napływ odpowiedniej ilości, świeżego powietrza
 • warto przemyśleć zastosowanie osuszacza powietrza
 • warto otworzyć okno podczas gotowania lub wyjmowania prania z pralki
 • jeżeli to możliwe należy unikać suszenia prania (a zwłaszcza jego większej ilości) w pomieszczeniu

Jak świetliki dachowe pomagają w zapobieganiu wilgoci

Oferowane przez naszą firmę świetliki dachowe, w sprytny sposób wykorzystują izolację w celu ograniczenia kondensacji pary wodnej. Możliwość zastosowania świetlików dachowych przewietrzających to niezwykle skuteczny i wydajny sposób poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu.

Zapraszamy do kontaktu

W razie dodatkowych pytań związanych z oferowanymi przez naszą firmę produktami. zachęcamy do kontaktu. Nasi doradcy z przyjemnością przedstawią najbardziej optymalne rozwiązania oraz odpowiedzą na pytania związane z eksploatacją oraz konserwacją naszych świetlików dachowych , klap dymowych oraz innych produktów z naszej oferty.

Pobieranie pliku
Wpisz Hasło