Dom w stylu skandynawskim - jak go zaprojektować?

26 listopada 2019
Dom w stylu skandynawskim - jak go zaprojektować?

Domy w stylu skandynawskim to niezwykle efektowne połączenie tradycji z nowoczesnością. Ich wygląd zdefiniowany jest przede wszystkim warunkami klimatycznymi - krótkim dniem, długą nocą i obfitymi opadami śniegu. Skandynawski minimalizm to jeden z najczęściej wybieranych kierunków w aranżacji wnętrz, również w naszym kraju. Czym się charakteryzuje i dlaczego został doceniony także poza Skandynawią?

Podstawowe cechy domów w stylu skandynawskim

skandynawski-2Projekt domu w stylu skandynawskim można opisać w trzech słowach - piękno, prostota, funkcjonalność. Mieszkania tego typu są przestronne, jasne i niezwykle przytulne, pomimo względnej surowości. Inspirację czerpią przede wszystkim z natury, co dotyczy zarówno kolorystyki i dodatków, jak i materiałów wykończeniowych, czyli naturalnych kamieni oraz drewna. Wszystko, co znajduje się w skandynawskim wnętrzu musi być funkcjonalne, dlatego meble oraz dekoracje są ograniczane do niezbędnego minimum.

Ponadto, całe wyposażenie dobierane jest przede wszystkim na podstawie wysokiej jakości wykonania oraz nowoczesnego, minimalistycznego designu. Surowość aranżacji przełamują miękkie, przyjemne w dotyku tekstylia oraz barwne dodatki stosowane z umiarem. 

Kolorystyka inspirowana naturą

W skandynawskim domu nie ma miejsca dla krzykliwych, mocno nasyconych kolorów.

Paleta barw dla ścian, podłóg i mebli jest bardzo neutralna, określana często mianem kolorów ziemi. We wnętrzach dominuje zatem przede wszystkim biel, a także inne jasne, pastelowe odcienie, takie jak szarość, krem, beż oraz wybledzona zieleń i żółć. Podłogi, które najsilniej kojarzą się ze stylem skandynawskim to klasyczne deski z jasnego drewna, ewentualnie z laminatów. Dzięki elementom drewnianym nieco sterylna kolorystyka staje się bardziej przytulna i komfortowa. Dodatkowo, warto ożywić ją również za pomocą barwnych i wyrazistych dodatków, na przykład kontrastowych czarno-białych poduszek oraz limonkowych bibelotów. 

Wnętrza przesycone światłem

Ze względu na krótkie dni i długie noce, skandynawskie domy projektowano z myślą o maksymalnym wykorzystaniu światła dziennego. Mieszkania tego typu są zatem przede wszystkim mocno przeszklone oraz otwarte, czyli pozbawione zbędnych ścianek działowych. W takiej aranżacji warto stawiać na pomieszczenia określane mianem open space - kuchnię z salonem, salon z jadalnią czy też hol z klatką schodową.

Doskonałym sposobem na naturalne doświetlenie wnętrza w stylu skandynawskim jest również zastosowanie świetlików dachowych. Przeszklenia tego typu można wykorzystać zarówno w typowych dla tego stylu dachach spadzistych, jak i płaskich.

Rozwiązania tego rodzaju są niezwykle efektywne, gdyż dostarczają do pomieszczeń znacznie więcej światła niż okna umieszczone w ścianach. 

Funkcjonalne wyposażenie

Meble do domu w stylu skandynawskim muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Charakteryzuje je zatem prosty, nowoczesny design oraz mnóstwo praktycznego miejsca do przechowywania.

Korzystne są rozwiązania pokroju rozkładanych sof, umożliwiających oszczędzanie przestrzeni, a także stolików z ukrytymi schowkami na drobne przedmioty, które mogłyby wprowadzać do wnętrza element chaosu. Skandynawskie meble są naturalne, czyli wykonane z drewna, a także jasne, głównie naturalne lub białe. Bardzo charakterystycznym wyposażeniem w stylu skandynawskim są białe komody z czarnymi, okrągłymi uchwytami oraz wygodne fotele uszaki, obite miękką tkaniną. Wygodne, tapicerowane meble wypoczynkowe to kolejny element przełamujący surowość aranżacji i wprowadzające do niej przytulne ciepło. 

Natura pod dachem

Chociaż styl skandynawski jest niezwykle oszczędny, to w kwestii domowej roślinności nie zna żadnych ograniczeń. Niewielkie kwiaty o soczyście zielonych liściach stanowią piękną, naturalną ozdobę półek, szafek oraz stołów, zaś większe drzewka odcinają się na tle jasnych ścian i narożników pomieszczeń. Jeśli pozwala na to otoczenie domu, naturę można wprowadzić do wnętrza również w formie pięknych widoków zza obszernych okien oraz świetlików dachowych. Motyw roślinny pojawia się także we wzornictwie. Niezwykle modne są na przykład charakterystyczne, ciemnozielone liście monstery widniejące na dekoracyjnych poduszkach lub pościeli.

Skandynawski dom to przestrzeń, która charakteryzuje się prostą formą, uporządkowaniem i naturalnością. Jasne i doskonale doświetlone pomieszczenia sprawiają, że ich domownicy cieszą się doskonałym samopoczuciem. Z kolei naturalne drewno i tekstylia wprowadzają do wnętrza przytulność i komfort, dzięki którym surowość ustępuje miejsca domowemu ciepłu.

Duże powierzchnie przeszkleń, jakie uzystkać można dzięki zastosowaniu świetlików dachowych, idealnie wpisują się w stylistykę wnętrz skandynawskich. Rozwiązanie to wspaniale doświetla pomieszczenienie, ale również w dyskretny sposób łączy je z wszystkim co na zewnątrz.

Jeżeli poszukują Państwo wysokiej jakości przeszkleń. serdeczne zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Nasi konsultanci z przyjemnością doradzą najbardziej korzystne rozwiązanie.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło