Instalacja systemu doświetlenia - co należy wiedzieć?

Instalacja systemu doświetlenia - co należy wiedzieć?

Dodano: 20 marca 2020

Wybór odpowiedniego systemu doświetlenia może mieć znaczący wpływ na jego efektywność. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów o charakterze komercyjnym lub przemysłowym. Jednym z najbardziej kluczowych elementów dla inwestora, często wciąż pozostaje cena. Warto jednak podkreślić, iż niezwykle ważnymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę są również jakość wykonania oraz wydajność świetlików dachowych, a więc związane z nimi oszczędności długoterminowe.

Przed wyborem konkretnego rozwiązania, warto zatem poznać odpowiedzi na kilka istotnych pytań.

1. Ile godzin doświetlenia świetliki dachowe są w stanie wygenerować?

Głównym celem instalacji systemu świetlików dachowych są przede wszystkim oszczędności wynikające z ograniczenia liczby godzin kiedy potrzebne jest oświetlenie elektryczne. Ilość dostarczonego do wnętrza światła stanowi zatem kluczowy element.

2. Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikalności ciepła U określa ile ciepła zgromadzonego wewnątrz może wydostać się poprzez świetlik. Im mniejsza wartość współczynnika U dla świetlika tym większą izolację jest on w stanie zapewnić.

Należy pamiętać, iż w przypadku dużych instalacji, nawet stosunkowo niewielka różnica w ramach przenikalności cieplnej, może generować znacznie większe koszty związane zarówno z ogrzewaniem jak również chłodzeniem pomieszczeń.

3. Zysk ciepła od nasłonecznienia

Stopień ogrzania wnętrza poprzez działanie promieni słonecznych również ma istotny wpływ na wydatki związane z chłodzeniem oraz ogrzewaniem pomieszczeń.

4. Jak duża instalacja i ile jednostek jest potrzebnych?

Wielkości instalacji oraz liczba zainstalowanych świetlików, mają wpływ na koszty początkowe. 

Dysponując szczegółowym projektem, można poprosić producenta o oszacowanie wielkości (oraz kosztów wykonania) systemu świetlików jaki będzie wymagany do osiągnięcia założonych celów w zakresie doświetlenia pomieszczenia.

5. Powierzchnia dachu

Należy pamiętać, iż zaoszczędzone miejsce na dachu umożliwia montaż innych instalacji, tj. elementy konstrukcyjne czy chociażby panele słoneczne. Warto wiedzieć jaka wielkość świetlików dachowych oraz zajmowana przez nie powierzchnia dachu jest niezbędna w celu osiągnięcia zakładanych planów w zakresie doświetlenia.

6. Koszty końcowe instalacji

Koszty poszczególnych rozwiązań w zakresie doświetlenia pomieszczeń mogą się różnić. Wymagana liczba świetlików dachowych również wpłynie na koszty końcowe instalacji. Warto zatem poznać różne rozwiązania w zakresie typów systemów doświetlenia.

7. Szacowany zwrot z inwestycji

Jeżeli jednym z głównych powodów instalacji świetlików dachowych jest wygenerowanie oszczędności, konieczne jest oszacowanie czasu całkowitego zwrotu poniesionych z tytułu instalacji kosztów. Czynnikami mającymi wpływ na zwrot z inwestycji jest przede wszystkim koszt sprzętu oraz wykonania instalacji, szacunkowe godziny naturalnego światła dziennie oraz koszty energii elektrycznej.

8. Realizacje i rekomendacje

Dobry producent systemów doświetlenia powinien wskazać przynajmniej kilka przykładów wykorzystania jego produktów. W pierwszej kolejności należy skupić się na instalacjach o zbliżonej charakterystyce do planowanej instalacji.

Jeżeli rozważają Państwo wykonanie instalacji świetlików dachowych, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, zakresem wykonanych realizacji oraz do kontaktu z naszymi specjalistami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerami telefonu 61 811 57 52 oraz 61 652 21 35.

Pobieranie pliku
Wpisz Hasło