Jak dbać o ogród zimowy?

18 czerwca 2019
Jak dbać o ogród zimowy?

Ogrody zimowe wykonywane przez naszą firmę zbudowane są z najwyżej jakości materiałów, odpornych na korozję. Zastosowanie mocnego szkła to gwarancja odporności na wszelkie warunki atmosferyczne oraz bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz, o każdej porze roku. Wysoka jakość wykonania oraz najlepsze materiały gwarantują wiele lat bezawaryjnego użytkowania, a kilka rutynowych działań pozwoli na utrzymanie wspaniałego wyglądu ogrodu zimowego.

Zasady ogólne

Podczas czyszczenia i mycia elementów konstrukcyjnych jak i ścian w ogrodzie zimowym, unikać należy silnych detergentów oraz materiałów szorstkich, które mogą uszkodzenia i zarysowania. Nawet przy silnym zabrudzeniu i trudnych do usunięcia plamach (np. zaschnięta farba), do czyszczenia nie należy wykorzystywać silnych rozpuszczalników, szczotek drucianych i wszelkiego rodzaju ostrych narzędzi (zeskrobywanie nożykiem).

Warto pamiętać również, iż czyszczenie przy pomocy myjki ciśnieniowej może spowodować uszkodzenie gumowych uszczelek.

Polecamy również artykuł: Ogrody zimowe - co należy wiedzieć podczas planowania?

Istotnym jest aby regularnie (raz na 5-6 tygodni) sprawdzać i czyścić wszelkie elementy ruchome (zawiasy). Podczas konserwacji nie należy jednak smarować ich olejami na bazie silikonów. W ramach rutynowego sprawdzenia należy także sprawdzić czy wszelkie odpływy nie są drożne (regularnie usuwać ewentualne zabrudzenia w postaci piasku czy zalegających liści).

Zatem ja skutecznie i bezpiecznie czyścić ogród zimowy?

Czyszczenie elementów aluminiowych

Wszelkie elementy ogrodu zimowego, wykonane z aluminum powinny być czyszczone przynajmniej raz w roku (zalecane jest czyszczenie dwa razy w roku, na wiosnę oraz po okresie jesiennym).

Do mycia należy używać wyłącznie czystej wody z niewielkim dodatkiem detergentu alkalicznego (jeżeli to możliwie o poziomie pH zbliżonym do neutralnego).

W przypadku kiedy ogród zimowy stanowi element budynku znajdującego się w pobliżu morza, warto również, raz na dwa miesiące czyścić ramy aluminiowe z gromadzącej się na ich powierzchni soli. Pozwoli to zapobiegać występowaniu korozji.

Czyszczenie paneli szklanych

Do mycia przeszkleń ogrodu zimowego stosować należy łagodne środki czyszczące z dużą ilością czystej wody. Mycie należy wykonywać wyłącznie przy użyciu miękkiej szmatki. W prawdzie powierzchnie szklane ogrodów zimowych wykonywanych przez naszą firmę pokrywane są powłokami zabezpieczającymi, jednak warto pamiętać, iż wykorzystanie środków czyszczących na bazie kwasów, może powodować uszkodzenia i zarysowania powierzchni.

Zapobieganie skraplaniu i parowaniu

ogrod-zimowy-wentylacjaTemperatura panująca wewnątrz ogrodu zimowego jest często wyższa niż temperatura na zewnątrz. Zwłaszcza w okresie jesienno zimowym lub wczesną wiosną, może dochodzić do parowania oraz skraplania się szyb wewnątrz.

Czynnikami zwiększającymi kondensację powietrza wewnątrz ogrodu zimowego mogą być również przebywający wewnątrz ludzie czy umieszczone większe rośliny. Wpływ ma również wilgotność powietrza w pomieszczeniach sąsiadujących.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania kondensacji powietrza wewnątrz ogrodu zimowego oraz zapewniania odpowiedniej jakości powietrza jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dbajmy zatem, aby wnętrze było regularnie wietrzone. Unikać należy sytuacji, w których przepływa powietrza blokowany jest np. przez ustawione meble.

Dzięki stosowaniu tych kilku, prostych zasad, ogród zimowy będzie wyglądał wspaniale przez wiele długich lat. Jeżeli rozważają Państwo budowę ogrodu zimowego, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Państwa pytania oraz doradzą najbardziej optymalne rozwiązanie.

Posiadamy ogromne doświadczenie. Wykonaliśmy setki ogrodów zimowych według różnych projektów, w różnych stylach i rozmiarach.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło