Jak poprawić jakość powietrza wewnątrz?

19 marca 2020
Jak poprawić jakość powietrza wewnątrz?

Jakość powietrza, którym oddychamy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Boimy się smogu i spacerów po mieście, gdy jakość powietrza odbiega od zalecanych norm. Nie zdajemy sobie jednak często sprawy z tego, że wewnątrz pomieszczeń, zarówno domowych, jak i biurowych, powietrze jest często  jeszcze gorszej jakości niż na zewnątrz. Co o tym decyduje i co sami możemy zrobić, aby poprawić jakość powietrza wewnątrz - podpowiadamy.

Co wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach?

O jakości powietrza, którym oddychamy wewnątrz pomieszczeń, decyduje wiele czynników, z których szkodliwości często nawet nie zdajemy sobie sprawy. O tym, że dym tytoniowy źle wpływa na zdrowie, wie każdy, ale to nie jedyny trujący nas winowajca. Wszelkie chemikalia, których używamy do czyszczenia najrozmaitszych powierzchni, świece zapachowe, kadzidła zostawiają swój ślad w powietrzu, którym potem oddychamy.

Do tego dochodzą zanieczyszczenia z farb i  materiałów budowlanych, takie jak formaldehyd czy radon, które mimo ostatnio wprowadzonych ograniczeń wciąż są obecne w wielu materiałach. Kolejnymi czynnikami obniżającym jakość powietrza w pomieszczeniach są wywołujące alergie roztocza oraz wilgoć prowadząca do rozwoju pleśni i grzybów. Skumulowane zanieczyszczenia mogą źle wpływać na zdrowie nie tylko osób z alergiami, ale też uprzednio całkiem zdrowych. 

Jak sprawdzić jakość powietrza wewnątrz i jakie mogą być objawy jego złej jakości?

Pierwszymi symptomami pogarszającej się jakości powietrza w pomieszczeniach, szczególnie w sezonie grzewczym jest wysychanie śluzówek nosa i gardła, podrażnienie spojówek czy bóle głowy, a nawet migreny. Może pojawiać się też zmęczenie. Symptomy takie jak kaszel czy katar mogą pojawić się nawet u osób dotychczas zdrowych.

U alergików natomiast można zaobserwować zaostrzenie dolegliwości. Wszystkie te objawy powinny stanowić dla nas sygnał alarmowy, że jakość powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniu, nie jest dobra. Obecnie na rynku są już różnego rodzaju czujniki, za pomocą których możemy sprawdzić jakim powietrzem oddychamy. Jeśli jednak ich nie posiadamy, trzeba pamiętać, że w  źle wentylowanych pomieszczeniach z pewnością jakość powietrza będzie wymagała poprawy. Można to robić dobrze i skutecznie różnymi metodami.

Co zrobić, by poprawić jakość powietrza we wnętrzach?

Sposobów na poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń jest sporo i niektóre powinny nam wejść w nawyk. Wiele bowiem zależy od zachowań ludzkich i codziennego dbania o czystość powietrza, których oddychamy. Oto co sami możemy zrobić dla poprawy jego stanu:

  • często wietrzyć pomieszczenia, szczególnie w godzinach kiedy powietrze na zewnątrz jest najczystsze,
  • regularnie odkurzać, ścierać kurz z mebli i utrzymywać czystość wszelkich powierzchni używając do tego najlepiej naturalnych lub jak najmniej drażniących środków, 
  • usuwać sierść zwierząt domowych z podłóg i tapicerki oraz utrzymywać w czystości ich posłania,
  • hodować rośliny pochłaniające dwutlenek węgla i wydzielające tlen takie jak: paprotka, dracena obrzeżona, czy skrzydłokwiat

Powyższe wskazówki możemy wprowadzić w życie od razu, co może się przełożyć na poprawę jakości powietrza w domach. Żeby jednak zapewnić pomieszczeniom domowym czy biurowym jeszcze lepszą wentylację warto pomyśleć o rozwiązaniach, które na stałe o nią zadbają. Powinni się tym zainteresować szczególnie pracodawcy, którzy są zobligowani przez odpowiednie przepisy do zapewnienia pracownikom dobrej jakości powietrza.

Określają to nawet odpowiednie normy, uzależnione od ilości pracowników, wielkości i charakteru pomieszczeń. Ma to znaczenie nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale także w biurach, gdzie nawet drukowanie dokumentów emituje szkodliwe dla zdrowia mikropyłki. 

Jakie rozwiązania zapewnią skuteczną wentylację wewnątrz pomieszczeń?

Dobrym rozwiązaniem zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym jest montowanie świetlików dachowych, które nie tylko doświetlą pomieszczenia, ale zaopatrzone w klapy przewietrzające zapewnią mu właściwą wentylację. Mogą być montowane na każdym rodzaju dachu, a otwieranie klapy jest sterowane mechanicznie lub elektrycznie. Istnieją też systemy czujników pogodowych, które przy dużym wietrze lub deszczu automatycznie zamykają klapy.

Świetliki dachowe wyposażone w klapy przewietrzające umożliwiają właściwą cyrkulację powietrza, nie tylko doprowadzają świeże powietrze do środka, ale też umożliwiają ujście zużytemu. Wykonane z poliwęglanu minimalizują utratę ciepła. Na rynku obecnie istnieją różne rodzaje świetlików dostosowanych do charakteru dachu czy przeznaczenia budynków. Warto poradzić się ekspertów, które z nich dałoby się zastosować w konkretnym przypadku. 

Poprawa jakości powietrza wewnątrz budynków powinna być priorytetem każdego z nas, gdyż od tego, jakim powietrzem oddychamy, zależy bezpośrednio nasze zdrowie.

Zarówno domowe sposoby, jak i nowoczesne rozwiązania w systemach wentylacyjnych mogą znacznie poprawić tę jakość. Jednym z nich są świetliki dachowe, które instalowane na poddaszach budynków mieszkalnych, jak i obiektów publicznych czy produkcyjnych, mogą przyczynić się do skutecznej wymiany powietrza i poprawy jego jakości. 

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło