Jak stworzyć eko dom?

29 lipca 2020
Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu. Również w kwestiach budowlanych, coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania korzystne dla środowiska.


W artykule:


Warto zauważyć, iż kierunek ten dotyczy zarówno budynku developerskich, wykonywanych przez duże firmy, jak również domów jednorodzinnych, które powstają z inicjatywy prywatnych inwestorów.

Oto kilka kilka skutecznych rozwiązań, które pomogą stworzyć dom eko.

Przede wszystkim światło naturalne

eco-dom2Wykorzystanie promieni słonecznych to podstawa, a zarazem pierwszy krok do stworzenia ekologicznego domu. Mimo, iż wykorzystanie światła naturalnego w znacznym stopniu wpływa na doświetlenie oraz ogrzewanie pomieszczeń, wciąż jest to element dość często pomijany na etapie wyboru projektu domu.

Świetliki dachowe dostarczane przez naszą firmę, nie tylko w znaczny sposób zmniejszają zużycie energii elektrycznej w domu, ale również filtrują szkodliwe promienie słoneczne.

Warto pamiętać, iż ilość dostarczanego do wewnątrz światła naturalnego związana jest również z wielkością oraz umiejscowieniem okien. Więcej informacji na temat wykorzystania światła naturalnego w pomieszczeniach, znaleźć można w artykule Światło naturalne w pomieszczeniu.

Żarówki energooszczędne

Maksymalizacja wykorzystania światła naturalnego pozwoli doświetlić pomieszczenia za dnia. Jednak wieczorami, oraz przez znaczną część dnia w okresie jesienno-zimowym wykorzystujemy przede wszystkim oświetlenie elektryczne.

Wykorzystanie nieco droższych, jednak znacznie bardziej ekologicznych żarówek led powinno dotyczyć wszystkich pomieszczeń w domu. Szczególnie jeżeli chodzi o pomieszczenia, w których domownicy spędzają najwięcej czasu.

Żarówki energooszczędne powinny być wykorzystywane przede wszystkim jako główne oświetlenie w salonie, domowej pracowni czy przy biurku.

Urządzenia energooszczędne

Podczas zakupu nowych urządzeń elektrycznych, tj. telewizor, sprzęt RTV i inne akcesoria, wciąż dość rzadko zwracamy uwagę na ilość energii jaka zużywana jest podczas ich pracy. Warto pamiętać, iż w przypadku niektórych produktów różnice w zużyciu energii (przy tym samym czasie pracy) mogą wynosić nawet do 50%.

Dobry zwyczaj - wyjmij wtyczkę

Panuje powszechne przekonania, iż wyłączając urządzenie elektryczne przestaje ono pobierać energię. Niestety wiele urządzeń po ich wyłączeniu, wciąż pobiera prąd z sieci. Oczywiście ilość pobieranej w ten sposób energii jest bardzo niewielka.

Warto jednak pamiętać, iż w przypadku większej ilości urządzeń elektrycznych, w skali roku zmarnowana w ten sposób energia może być zaskakująco spora.

Rośliny wewnątrz to nie tylko ozdoba

Piękny ogród przed domem lub zielony, ciekawie zaaranżowany balkon w mieszkaniu to coraz częściej spotykane dodatki. Jednak idąc krok dalej, aranżując wnętrza zdecydowanie warto również wykorzystać zieleń.

Większa ilość roślin w pomieszczeniu wpływa nie tylko na aspekt wizualny ale również znacznie poprawia jakość powietrza w domu. Lepsze powietrze dzięki roślinom likwiduje potrzebę wykorzystania oczyszczaczy powietrza.

Ekologiczna toaleta

Dostęp do czystej wody to ogromny problem dla coraz większej liczby Państw na świecie. Fakt, iż na wielu kontynentach wciąż używa się jej do spłukiwania toalety staje się coraz bardziej dyskusyjny (i kontrowersyjny).

Chcą stworzyć eko dom, wybór toalety o niskim zużyciu wody jest bez wątpienia jednym z najważniejszych kroków jakie należy podjąć.

Rozsądne wykorzystanie wody w toleicie oraz podczas mycia pozwala zmniejszyć jej zużycie nawet o 30%.

Woda deszczowa

Zbieranie i wykorzystanie deszczówki to działanie bardzo ekologiczne. Niewiele osób zdaje zdaje sobie sprawę, że do zbierania wody deszczowej nie jest konieczne wykorzystanie zaawansowanej instalacji oraz sprzętu.

Aby zacząć zbierać i wykorzystywać deszczówkę, wystarczy pozostawić na dworze beczkę lub inny duży pojemnik. Czas w jakim woda zostanie zgromadzona bardzo często bywa zaskoczeniem dla wielu osób.

Energooszczędne rozwiązania w zakresie stolarki okiennej oraz drzwiowej

Okna i drzwi dobrej jakości, o wysokich parametrach izolacyjnych wiążą się z wyższą ceną zakupu. Warto jednak zwrócić uwagę, iż zakup ten zwraca się już w pierwszych kilku latach użytkowania.

Dobre parametry termoizolacyjne to mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie zimą i niższa temperatura wewnątrz, kiedy na zewnątrz panuje upały. 

pakietka jak zbudować ekodom | ekologiczne akcesoria do domu | eko produkty do domu

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 14 marca 2022

Zadaszenie balkonu - co trzeba wiedzieć?

Zadaszenie balkonu lub tarasu to coś więcej niż dekoracja. Zadaszenia pełnią rolę ochronną przed deszczem, wiatrem i palącym słońcem.

Zobacz więcej
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło