Jakość powietrza w pomieszczeniu

28 lutego 2019
Jakość powietrza w pomieszczeniu

Jakość powietrza w pomieszczeniach staje się coraz częściej poruszanym tematem, zarówno w odniesieniu do domów i mieszkań jak i pomieszczeń w pracy. Niniejszy artykuł chcielibyśmy poświęcić właśnie tematowi powietrza i postarać się zebrać kilka najważniejszych czynników mówiących o tym, dlaczego należy dbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy.

Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa na pracę mózgu

Według najnowszych raportów, odnośnie dobrego samopoczucia i produktywności pracowników biurowych, poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach może zwiększyć wydajność pracy nawet o 10%. Prowadzone badania, wskazują również iż poprawa jakości powietrza w klasach szkolnych może nawet o 13% poprawić produktywność dzieci.

Z perspektywy pracodawcy kwestia dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach biurowych stanowi zatem nie tylko czynnik zdrowotny, ale również realne wymierne korzyści finansowe.

W pomieszczeniach spędzamy nawet do 90% czasu

Na pierwszy rzut oka, stwierdzenie może wydawać się wygórowane. Jednak przeciętny pracownik biurowy, w ciągu doby, spędza w pracy 8 godzin, 8 godzin zajmuje również sen. To już 67% czasu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę również czas jaki poświęcamy na inne zajęcia, takie jak chociażby gotowanie, jedzenie cy spotkania towarzyskie, wskazane 90% czasu spędzonego wewnątrz pomieszczeń staje się wymiarem bardzo rzeczywistym.

Mając na uwadze ilość czasu spędzanego w pomieszczeniach, jakość powietrza nabiera zatem szczególnie dużego znaczenia. Niestety jednak, według badań przeprowadzanych przez European Commission, powietrze w pomieszczeniach bywa niekiedy nawet 50 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz.

Dziwi zatem fakt, iż o jakości powietrza w pomieszczeniach mówi się znacznie rzadziej niż o jakości powietrza na zewnątrz.

Głównymi czynnikami mającymi wpływ na pogorszenie jakości powietrza w domach i firmach są przede wszystkim stosowane środki chemiczne oraz materiały budowlane.

Zdrowy organizm

Ostatnie lata to silny trend związany ze wzrostem świadomości na temat tego co spożywamy Coraz cześciej zwracamy uwagę na to co jemy i pijemy, gdyż ma to bezpośredni wpływa na funkcjonowanie organizmu ludzkiego.

Wciąż jednak, nie zastanawiamy się jakie ilości powietrza są konsumowane przez nasz organizm każdego dnia. Według ogólnie przyjętej normy, człowiek przeciętnie spożywa 1 kg żywności, 3 kg wody oraz 30 kg powietrza.

Poprawa jakości powietrza - dobre praktyki

Według badania dotyczącego minimalnej wentylacji budynków mieszkalnych w piętnastu krajach, połowę powietrza w pomieszczeniach należy wymieniać na świeże, przynajmniej raz godzinę.

Oznacza to, że pomieszczenie powinno być wietrzone przynajmniej 12 razy dziennie. Co ważne, kwestia dobrej wentylacji wpływa nie tylko na zdrowie ludzkie ale również na niszczenie budynku. 

Złej jakości powietrze powoduje bóle głowy, problemy z koncentracją oraz uczucie zmęczenia. Brak wentylacji to również najczęstszy powód powstawania pleśni. O ile jeszcze kila lat temu, sprawy związane z wentylacją pomieszczeń nie stanowiły, aż tak palącego problemu, tak obecnie, w dobie coraz lepszej izolacji pomieszczeń (z uwagi na kwestie energooszczędności), jest to coraz większy problem.

Klapy przewietrzające Ermont

klapy-ermont

Zapraszamy do zapoznania się z ofertę naszej firmy. Dostarczamy rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Obsługujemy zarówno klientów indywidualnych jak i firmy oraz instytucje.

Więcej informacji pod numerami telefonów +48 61 811 57 52, +48 61 652 21 35.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło