Jakość powietrza wewnątrz

18 kwietnia 2019
Jakość powietrza wewnątrz

Temat jakości powietrza, nie tylko tego na zewnątrz, ale również panującego w pomieszczeniach, to coraz częściej poruszany temat. Ponieważ, według wszelkich statystyk, wewnątrz spędzamy coraz więcej czasu, coraz częściej interesujemy się właśnie jakością powietrza panującego w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak dlaczego dobrej jakości powietrze jest ważne?

W niniejszym artykule, postaramy się przybliżyć kilka istotnych kwestii związanych z jakością powietrza oraz ich wpływie na organizm człowieka.

Dobra jakość poprawia pracę mózgu

Wyniki kilku przeprowadzonych badań, wykazują iż jakość powietrza nie tylko wpływa na samopoczucie człowieka, ale również może zwiększyć produktywność. W przypadku pracowników na stanowiskach biurowych, poprawa jakości powietrza w niektórych przypadkach pozwala zwiększyć produktywność nawet o 10%.

Z kolei inne badania wskazały, iż w przypadku dzieci w wieku szkolnym, odpowiednia jakość powietrza w salach lekcyjnych pozwala poprawić wyniki w nauce nawet o 13%.

90% czasu spędzamy w pomieszczeniach

Wydaje się nie możliwe, jednak fakt ten ma miejsce w przypadku zdecydowanej większości osób pracujących w biurach, urzędach, obiektach handlowych, a także na innych stanowiskach. Biorąc pod uwagę jedynie 8 godzin pracy oraz 8 godzin otrzymujemy już 67% całej doby. 

Powietrze w pomieszczeniach może być znacznie bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz

Pojęcie złej jakości powietrza oraz smogu znany jest dobrze już chyba wszystkim. Od kilku lat, w okresie grzewczym, temat ten jest stałym elementem codziennych wiadomości.

Nadal jednak nie zbyt dużo mówi się o jakości powietrza w domach i mieszkania. Tymczasem, na skutek używanych każdego dnia środków chemicznych oraz innych czynników, powietrze w mieszkaniach może być nawet do 50 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.

Potrzebujemy dużo powietrza

Rosnąca świadomość na temat tego co spożywamy oraz wpływu odżywiania na zdrowie, stanowi podstawę coraz silniejszej kultury i sposobu życia typu fit. Zachęcamy aby również powietrze potraktować jako coś, co spożywamy każdego dnia - w dużych ilościach.

Dla porównania i zobrazowania tej zależności, warto odwołać się do statystyk. Te natomiast wskazują, iż przeciętny europejczyk, każdego dnia spożywa 1 kilogram żywności, 3 kilogramy wody i 30 kilogramów powietrza.

Regularne przewietrzenia są niezbędne

Regularna wentylacja pomieszczeń powinna zapewnić stały napływ świeżego powietrza oraz odprowadzenie powietrza już zużytego. W typowych pomieszczeniach współczynnik wymiany powietrza powinien wynosić 0,5. W praktyce, znaczy to, że połowa całkowitej ilości powietrza w pomieszczeniu powinna być wymieniana na świeże co godzinę.

Złej jakości powietrze wewnątrz ma niekorzystny wpływ zarówno na zdrowie ludzkie, jak również na kondycję budynku. Brak regularnego przewietrzenia pomieszczeń może doprowadzić do gromadzenia się wilgoci oraz pleśni w budynku oraz problemów natury zdrowotnej związanych z bólami głowy i brakiem koncentracji.

Problemy z odpowiednią wentylacją pomieszczeń pojawiają się coraz częściej w nowoczesnym budownictwie. Ukierunkowanie na coraz mniejsze zużycie energii powoduje, iż powstają budynki o coraz większej izolacji i szczelności.

Firma Ermont oferuje profesjonalne rozwiązania w zakresie przewietrzania i wentylacji budynków mieszkalnych oraz dużych obiektów handlowych i przemysłowych.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło