Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

24 lutego 2021
Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Mniejsza powierzchnia użytkowa oznacza niższe obciążenia dla domowego budżetu, umiarkowany poziom rat kredytowych i niższe koszty utrzymania nieruchomości.

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania i apartamenty o powierzchni około 50 m2 oraz domy nie przekraczające powierzchni 120 m2. Niestety zdarza się, że takie niewielkie nieruchomości są optycznie pomniejszane przez błędy aranżacyjne. Odpowiednie urządzenie małych pomieszczeń ma niebagatelne znaczenie dla uzyskania wrażenia przestronności.

Jak zatem urządzić nieduże mieszkanie lub dom, tak aby stworzyć miejsce wygodne do życia i funkcjonalne, a jednocześnie uniknąć klaustrofobicznego wrażenia zamkniętej i ciasnej przestrzeni? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które decydują się na zakup własnego lokum. 

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wizualne powiększenie pomieszczeń.

Najczęstsze błędy w aranżacji niewielkich pomieszczeń

Kolory

Małe przestrzenie łatwo można zawęzić poprzez nieodpowiednią kolorystykę, dobór mebli i ozdób, czy sposób zaaranżowania wnętrza.

Ciemne kolory ścian, mebli i tapet sprawiają, iż pomieszczenie wydaje się mniejsze. Powinniśmy zatem unikać ich w pomieszczeniach o stosunkowo niewielkiej powierzchni. 

Za pomocą poziomych lub pionowych pasów można co prawda poszerzyć zbyt wąskie lub wydłużyć zbyt niskie pomieszczenie. Zasadniczo jednak, przy niewielkim metrażu lepiej unikać pasów i wzorów geometrycznych.

Czarne lub brązowe meble także niekorzystnie wpływają na wizualne postrzeganie przestrzeni. Negatywny efekt daje ponadto wybór mebli bardzo masywnych i pozbawionych nóżek.

Drobne ozdoby i detale

Duża ilość ozdób, bibelotów, niewielkich roślin w małym pomieszczeniu stwarza wrażenie bałaganu i chaosu. Co więcej, pokój może optycznie wydawać się niższy i mniej przestrzenny jeśli zostanie dodatkowo zdominowany przez dużą, wiszącą lampę.

Światło dzienne

Ciężkie i długie zasłony w ciemnych barwach, podobnie jak grube firany, odcinają dopływ światła dziennego, co w dużej mierze przyczynia się do wizualnego pomniejszenia pomieszczenia.

Sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie pomieszczeń

wnetrze2Jasne kolory

Urządzając mieszkanie lub dom o niewielkim metrażu warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów pozwalających na maksymalizację wykorzystania powierzchni użytkowej, a także na wizualne powiększenie przestrzeni.

Co istotne, sposoby te są na tyle uniwersalne, iż można je wykorzystać w każdym typie pomieszczenia, zarówno w salonie jak i sypialni, kuchni czy łazience. Bardzo dobry efekt osiągnąć można stosując jasne kolory ścian, sufitów i podłóg. Przy wyborze farby ściennej warto zdecydować się na klasyczną biel, która wniesie do wnętrza odrobinę elegancji oraz sprawi, że będzie ono wydawało się większe.

Uzyskanie podobnego efektu jest możliwe przy wykorzystaniu mlecznych pasteli, jasnych szarości. Optyczne podwyższenie przestrzeni można dodatkowo podbić malując sufit farbą o ton jaśniejszą niż ściany.

Także podłogi powinny być utrzymane w jasnych tonacjach, co warto wziąć pod uwagę już na etapie pierwszych prac wykończeniowych.

Odpowiednio dopasowane meble

Poza doborem kolorystyki, dla wizualnej maksymalizacji przestrzeni niezwykle istotne są odpowiednio dopasowane meble. Nie powinny one być masywne, ani też składać się ze zbyt wielu elementów. Najlepiej wybierać meble o smukłym kształcie, na wysokich nóżkach.

W niewielkich przestrzeniach świetnie sprawdzają się meble w stylu skandynawskim. Wrażenie przestronności dają także elementy umeblowania wykończone z połyskiem, w stylu glamour. 

Właściwe rozplanowanie mebli w przestrzeni domowej to również sposób na uzyskanie iluzji obszernego wnętrza. Lekkości pomieszczeniu może nadać rozłożenie mebli nie tylko wzdłuż ścian, ale w różnych płaszczyznach.

Wyposażenie pomieszczenia nie powinno jednak zakłócać swobodnego przemieszczania się. Z tego powodu, należy unikać ustawiania sofy, czy innego mebla tuż przy przejściu. Oszczędność powierzchni i wizualny efekt przestronności dają m.in. wielofunkcyjne meble, takie jak np. łóżko zintegrowane z pojemnikiem, szafką nocną, biblioteczką, czy z miejscami do przechowywania rzeczy.

Podobny rezultat można uzyskać zabudowując ściany od podłogi do sufitu regałami na książki. 

Ozdoby

Jeżeli chodzi o ozdoby, to w niewielkich pomieszczeniach warto je ograniczać, aby nie tworzyć wrażenia bałaganu. Korzystne wrażenie mogą za to dać lustra, które odbijając światło, rozświetlają przestrzeń. Aby pomieszczenie wydawało się bardziej przestrzenne i jasne konieczny jest dostęp do naturalnego światła, co można uzyskać poprzez większą ilość okien i zastosowanie świetlików dachowych.

Zastosowanie świetlików dachowych dla wizualnego powiększenia pomieszczeń

Świetliki dachowe to nie tylko sposób na doświetlenie pomieszczenia, ale także na jego optyczne powiększenie. Świetliki dachowe zapewniają dopływ naturalnego światła, które rozjaśnia wnętrze i stwarza wrażenie jego przestronności.

Dzięki nim można równomiernie oświetlić całe pomieszczenie lub wyeksponować jakiś jego element. W niektórych pomieszczeniach świetliki sprawdzają się lepiej niż zwykłe okna, za sprawą większej powierzchni przeszklenia.

Niewątpliwą zaletą świetlików jest możliwość montażu w każdym typie pomieszczenia i fakt, że nie wymagają one częstych zabiegów konserwacyjnych. Poza efektem wizualnym, ich zastosowanie powoduje oszczędności związane z kosztami zużycia energii.

Montaż świetlików warto rozważyć zarówno na etapie projektowym, jak również w nieruchomościach już istniejących.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Dodano: 30 czerwca 2020

Świetliki dachowe otwierane - największe korzyści

Otwierane świetliki dachowe to estetyczne i funkcjonalne elementy konstrukcyjne. Poprawiają estetykę budynku oraz poziomu komfortu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło