Nachylenie dachu, a instalacja świetlików dachowych

27 maja 2020
Nachylenie dachu, a instalacja świetlików dachowych

Świetliki oraz okna dachowe stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie, umożliwiające dodatkowe doświetlenie pomieszczenia. Rozwiązanie to stosowane jest zarówno dla budynków mieszkalnych jak i o charakterze komercyjnym oraz przemysłowym.


W artykule:


Warto pamiętać, iż instalacje świetlików dachowych mogą nieść za sobą również szereg innych korzyści, takich jak wspomaganie naturalnej wentylacji, czy stanowić wyjście na taras umieszczony na dachu.

Nachylenie dachu budynku stanowi jeden z najważniejszych aspektów podczas wyboru konkretnego rozwiązania oraz późniejszego montażu.

Instalacja świetlika na dachu płaskim

Należy pamiętać, że szkło montowane na płasko, posiada pewien stopień elastyczności. Świetliki dachowe montowane na dachu płaskim powinny być zamontowane z przyjęciem minimalnego pochylenia. W przeciwnym razie, na powierzchni świetlika może dojść do gromadzenia się wody.

W przypadku wielu instalacji świetlików dachowych na dachach płaskich, minimalny kąt pochylenia świetlika powinien wynosić około 12 stopni. Oczywiście przyjęcie nieco większego spadku pozwoli odprowadzać wodę w sposób bardziej efektywny.

Aby osiągnąć wymagany kąt nachylenia, na powierzchni dachu montuje się zazwyczaj mały próg, który dostosuje kąt nachylenia całej konstrukcji.

Instalacja świetlików dachowych na dachach o dużym nachyleniu

Świetliki można z powodzeniem instalować nawet na pochyłych dachach. Warto jednak zwrócić uwagę, iż w przypadku dachów bardzo stromych, może dochodzić do sporych zabrudzeń w górnej części ramy świetlika.

Warto zatem, przed dokonaniem wyboru modelu świetlika skonsultować się z producentem w celu omówienia ewentualnych rozwiązań.

Planując instalację płaskiego świetlika dachowego należy pamiętać o:

Ugięciu przeszklenia - jak wspomniano wcześniej, każde szkło ma pewien poziom elastyczności. Zjawisko to może być bardziej widoczne na skutek oddziaływania ciężaru samego szkła (w przypadku świetlików o większej powierzchni) oraz warunków atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Większe ugięcie może powodować problemy ze spływaniem wody.

Odprowadzenie wody - w przypadku świetlików i większych rozmiarach, spływająca woda ma do pokonania dłuższą drogę.

Gromadzenie wody i brudu - płaskie świetliki dachowe posiadają bardzo mały kąt nachylenia. Warto więc upewnić się, iż wokół instalacji nie znajdują się zewnętrzne przeszkody oraz miejsca, w których może dojść do gromadzenia się wody oraz zabrudzeń, które mogą w przyszłości uszkodzić konstrukcję.

pakietka świetlik w dachu, świetlik w dachu płaskim, świetliki dachowe do płaskich dachów, minimalne nachylenie dachu płaskiego

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 14 marca 2022

Zadaszenie balkonu - co trzeba wiedzieć?

Zadaszenie balkonu lub tarasu to coś więcej niż dekoracja. Zadaszenia pełnią rolę ochronną przed deszczem, wiatrem i palącym słońcem.

Zobacz więcej
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło