Nachylenie dachu, a instalacja świetlików dachowych

Nachylenie dachu, a instalacja świetlików dachowych

Dodano: 27 maja 2020

Świetliki oraz okna dachowe stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie, umożliwiające dodatkowe doświetlenie pomieszczenia. Rozwiązanie to stosowane jest zarówno dla budynków mieszkalnych jak i o charakterze komercyjnym oraz przemysłowym.

Warto pamiętać, iż instalacje świetlików dachowych mogą nieść za sobą również szereg innych korzyści, takich jak wspomaganie naturalnej wentylacji, czy stanowić wyjście na taras umieszczony na dachu.

Nachylenie dachu budynku stanowi jeden z najważniejszych aspektów podczas wyboru konkretnego rozwiązania oraz późniejszego montażu.

Instalacja świetlika na dachu płaskim

Należy pamiętać, że szkło montowane na płasko, posiada pewien stopień elastyczności. Świetliki dachowe montowane na dachu płaskim powinny być zamontowane z przyjęciem minimalnego pochylenia. W przeciwnym razie, na powierzchni świetlika może dojść do gromadzenia się wody.

W przypadku wielu instalacji świetlików dachowych na dachach płaskich, minimalny kąt pochylenia świetlika powinien wynosić około 12 stopni. Oczywiście przyjęcie nieco większego spadku pozwoli odprowadzać wodę w sposób bardziej efektywny.

Aby osiągnąć wymagany kąt nachylenia, na powierzchni dachu montuje się zazwyczaj mały próg, który dostosuje kąt nachylenia całej konstrukcji.

Instalacja świetlików dachowych na dachach o dużym nachyleniu

Świetliki można z powodzeniem instalować nawet na pochyłych dachach. Warto jednak zwrócić uwagę, iż w przypadku dachów bardzo stromych, może dochodzić do sporych zabrudzeń w górnej części ramy świetlika.

Warto zatem, przed dokonaniem wyboru modelu świetlika skonsultować się z producentem w celu omówienia ewentualnych rozwiązań.

Planując instalację płaskiego świetlika dachowego należy pamiętać o:

Ugięciu przeszklenia - jak wspomniano wcześniej, każde szkło ma pewien poziom elastyczności. Zjawisko to może być bardziej widoczne na skutek oddziaływania ciężaru samego szkła (w przypadku świetlików o większej powierzchni) oraz warunków atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Większe ugięcie może powodować problemy ze spływaniem wody.

Odprowadzenie wody - w przypadku świetlików i większych rozmiarach, spływająca woda ma do pokonania dłuższą drogę.

Gromadzenie wody i brudu - płaskie świetliki dachowe posiadają bardzo mały kąt nachylenia. Warto więc upewnić się, iż wokół instalacji nie znajdują się zewnętrzne przeszkody oraz miejsca, w których może dojść do gromadzenia się wody oraz zabrudzeń, które mogą w przyszłości uszkodzić konstrukcję.

Pobieranie pliku
Wpisz Hasło