Najlepsze położenie dla ogrodu zimowego

27 lutego 2019
Najlepsze położenie dla ogrodu zimowego

Decyzję o umiejscowieniu ogrodu zimowego, oczywiście najlepiej podejmować już na etapie projektowym całej bryły budynku. Istnieje wówczas możliwość niemalże nieograniczonego wyboru odnośnie położenia oraz możliwość odpowiedniego wrysowania projektu, na mapie działki. W praktyce jednak, na skutej rosnącej popularności ogrodów zimowych, często zdarza się, że jest on wykonywany jako rozbudowanie lub modernizacja już istniejącego budynku.

W takiej sytuacji oprócz decyzji wynikających z ograniczeń projektowych danego budynku, często pojawia się wątpliwość, z której strony najlepiej rozbudować bryłę budynku.

Ogród zimowy lokalizacja

ogrod-zimowy-4

Jaka powinna być idealna lokalizacja ogrodu zimowego? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. W praktyce o słuszności wyboru jednej ze stron głównego budynku jako ogrodu zimowego, decyduje kilka (indywidualnych) czynników i preferencji.

Podczas wyboru konkretnej strony budynku dla ogrodu zimowego należy wziąć pod uwagę również kwestie związane z zakresem prac jakie trzeba będzie wykonać. Pamiętajmy, że lokalizacja ogrodu zimowego powinna być dobrana w taki sposób, aby nie tylko uatrakcyjnić budynek wizualnie, ale również zapewnić możliwie najlepsze warunki użytkowania i komunikacji z pozostało częścią wnętrza budynku.

Ogród zimowy od strony południowej

To zdecydowanie najlepsza orientacja, dla budynków i miejsc mniej nasłonecznych. Ulokowanie werandy od strony południowej pozwala czerpać korzyści z dodatkowego, darmowego źródła energii, jakim jest światło słoneczne.

Wybierając stronę południową, przeszklone pomieszczenie będzie wystawione na działanie promieni słonecznych przez najdłuższą część dnia. W ten sposób pomieszczenie będzie nie tylko możliwie najdłużej doświetlane i ogrzewane promieniami słonecznym. Stąd możliwość zmniejszenia kosztów za energię.

Jednak z drugiej strony, wysokie temperatury w miesiącach letnich, mogą skutkować koniecznością wyposażenia ogrodu zimowego w dodatkowe systemy wentylacyjne i osłaniające (być może nawet klimatyzacji), aby zapobiec przegrzaniu pomieszczenia.

Weranda zwrócona w stronę południową, idealnie nadaje się do adaptacji jako kuchnia, salon, lub oranżeria. Warto pamiętać, iż większa ilość roślin, pozwoli uzyskać cień oraz ochłodzić nieco pomieszczenie.

Ogród zimowy od strony wschodniej

ogrod-zimowy-2Umieszczając ogród zimowy od strony wschodniej, wnętrze doświetlane jest wraz z pierwszymi promieniami słonecznymi. Jednak w późniejszej części dnia, ekspozycja na promienie słoneczne nie jest już tak duża. W związku z tym, w godzinach popołudniowych, pomieszczenie będzie nieco chłodniejsze i mniej doświetlone. 

Weranda po wschodniej stronie, to dobre rozwiązanie jeżeli znajduje się ona w pobliżu sypialni lub łazienki.

Ogród zimowy od strony północnej

Jest to chyba najbardziej optymalna i zarazem najczęściej wybierana strona budynku, dla ogrodu zimowego. Decydując się na budowę ogrodu zimowego z tej strony, warto zwrócić uwagę na parametry izolacyjne wykorzystywanych do budowy elementów (szyby, stolarka aluminiowa), tak aby nie spowodować zbyt dużych strat ciepła.

Ogród zimowy od strony zachodniej

ogrod-zimowy-3Wybierając tą orientację dla ogrodu zimowego, cieszyć możemy się promieniami słonecznymi po południu i pod koniec dnia. Ogród zimowy od strony zachodniej nadaje się bardzo dobrze do adaptacji jako jadalnia, kuchnia, ale również salon. W tym przypadku warto zainstalować rolety osłaniające, gdyż w ciągu lata pomieszczenie może być zbyt mocno doświetlone.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło