Nowoczesne wiaty samochodowe

14 sierpnia 2019
Nowoczesne wiaty samochodowe

Standardem dla większości gospodarstw domowych w Polsce staje się posiadanie więcej niż jednego samochodu. Często każdy członek rodziny posiada własny pojazd. Niestety, większość domów budowano w czasach, gdy o takim luksusie można było tylko pomarzyć i niewiele z nich może pochwalić się więcej niż jednym miejscem garażowym.

Budowa dodatkowego garażu to znaczny wydatek, czy istnieją więc inne rozwiązania, pozwalające chronić samochód, nie rujnując portfela?

Wiaty garażowe - tańsza alternatywa garażu

Dzięki znacznie uproszczonej względem garażu konstrukcji, pozbawionej między innymi bramy oraz niektórych lub wszystkich ścian, wiata garażowa jest znacznie tańsza w budowie, niż zamknięty garaż.

W zależności od wybranej technologii i wykorzystanych materiałów, ceny metra kwadratowego garażu potrafią nawet przekraczać ceny metra kwadratowego mieszkania czy domu. Lekkie wiaty samochodowe to rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne - ich koszt potrafi być nawet kilkunastokrotnie niższy niż koszt garażu. W dodatku, w sytuacji, gdy dysponujemy wolną przestrzenią wyłącznie przed domem, dzięki wiacie można uniknąć zdominowania krajobrazu przez garaż. 

Wiaty samochodowe to lekka alternatywa dla garażu, zapewniająca ochronę samochodowi przed warunkami atmosferycznymi - deszczem, śniegiem, czy silnym słońcem, działającym niszcząco na lakier pojazdu.

Mogą być zarówno wolnostojące, jak i przylegające do innego budynku lub ogrodzenia, wykorzystując go jako jedną ze swoich ścian. Coraz częściej wybierane są wiaty samochodowe dwustanowiskowe, w prosty sposób zapewniające ochronę obu samochodom.

Z jakiego materiału?

Warto wspomnieć, że wiaty do samochodów wykonuje się z różnych materiałów, różniących się ceną, trwałością i walorami użytkowymi. Wiaty samochodowe stalowe są dość popularne - ich zaletą są niskie koszty, szybka budowa i niska masa własna, ułatwiająca montaż, czy transport. Cenione są również za nowoczesny wygląd. Z powodu swojej lekkiej konstrukcji świetnie sprawdzają się w nich zadaszenia  poliwęglanowe, które są jeszcze lżejsze od blachy, ładnie wyglądają i nie są podatne na korozję.

Ciekawym pomysłem są również całkowicie poliwęglanowe wiaty samochodowe - doskonale chronią przed złą pogodą, promieniowaniem UV, czy nawet gradem. Z racji na właściwości fizyczne materiału występują w niemal dowolnych kształtach (półokrągłe, płaskie, dwuspadowe, jednospadowe). W dodatku ich cena jest bardzo atrakcyjna, a montaż przebiega błyskawicznie i można dokonać go samemu. Poliwęglan nie jest materiałem korodującym, więc raz wybudowana wiata może spełniać swoją rolę przez dziesiątki lat.

Innym, dosyć często spotykanym materiałem, z którego wykonuje się wiaty, jest drewno. Choć wygląda ono bardzo ładnie i solidnie, warto pamiętać, że jest najdroższym ze stosowanych materiałów, a przy instalacji takiej wiaty potrzebna jest pomoc fachowców, jak również zajmuje ona znacznie więcej czasu.

Wiata samochodowa przepisy

Jeśli chodzi o wiaty samochodowe wymiary poniżej 50 metrów kwadratowych zwalniają nas z obowiązku ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wymagane jest jedynie jej zgłoszenie do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Wiatę o takiej powierzchni możemy postawić w dowolnym miejscu, jednak jeśli będzie nam służyć jako wiata garażowa odległość od granicy działki nie może być mniejsza, niż 3 metry (chodzi o fakt parkowania pojazdów).

Waity - najczęściej stosowane rozwiązania

Zadaszenia gotowe, jakie otrzymujemy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych wiat, wykorzystywane są najczęściej jako:

  • wiata samochodowa przy domu - najcześciej o rozmiarze pozwalającym na zaparkowanie jednego czy dwóch samochodów, wykorzystująca jedną ze ścian budynku jako wzmocnienie konstrukcji lub dodatkową ochronę przed wiatrem
  • wiata garażowa wolnostojąca - pełniąca rolę porównywalną z wolnostojącym garażem, można dodatkowo obudowa ją z kilku lub ze wszystkich stron, dzięki czemu skuteczniej chroni samochód
  • wiaty parkingowe - chroniące przed warunkami atmosferycznymi pojazdy klientów, również ich samych podczas wsiadania i wysiadania z pojazdów (np. w czasie deszczu)
  • myjnie samochodowe - umożliwiające mycie pojazdu również w czasie opadu deszczu czy śniegu

 

Wiaty - czy warto?

Nowoczesne rozwiązania mają wiele zalet, w porównaniu z budową garażu. Są tańsze, znacznie łatwiejsze w budowie, nie wymagają zezwoleń. Wiata samochodowa poliwęglanowa swoją trwałością nie ustępuje murowanemu garażowi i może z pewnością dobrze chronić nasz samochód przed złą pogodą.

Nasza firma dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie wiat oraz innych zadaszeń z poliwęglanu. Realizujemy usługi dla firm oraz osób prywatnych. Zapraszamy do kontaktu.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło