Ogrody zimowe - co należy wiedzieć podczas planowania?

29 sierpnia 2018
Ogrody zimowe - co należy wiedzieć podczas planowania?

Dobrze wykonany ogród zimowy to wspaniałe urozmaicenie każdego budynku, które stosowane jest coraz częściej w domach mieszkalnych oraz obiektach handlowych i przemysłowych. Estetyczny ogród zimowy pozwala - na stosunkowo niewielkiej przestrzeni - przenieść wnętrze domu czy biura w swoisty nowy wymiar.

Mimo to, przed podjęciem decyzji o budowie ogrodu zimowego, warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi aspektami, od strony technicznej po regulacje prawne.

Zalety ogrodu zimowego

Ogród zimowy do nie tylko możliwość powiększenia powierzchni wnętrza, ale również ciekawy dodatek architektoniczny. Warto dodać iż ogrody zimowe doskonale wpisują się w aktualne trendy projektów budowlanych, ukierunkowanych na duże, jasne przestrzenie. Przeszklone ściany doskonale otwierają pomieszczenie na otaczający dom ogród oraz powiększają i doświetlają wnętrze. Ogrody zimowe nie są jednak wyłącznie formą efektownej ekspozycji. Coraz częściej - dzięki właściwościom konstrukcyjnym - stanowią szczelną barierę cieplną, akustyczną oraz antywłamaniową.

Właściwości techniczne ogrodu zimowego

Choć na ogród zimowy patrzy się głównie przez pryzmat jego estetyki, to właśnie właściwości techniczne oraz poprawne wykonanie mają największy wpływ na komfort jego użytkowania.

Wyróżnia się cztery podstawowe typy konstrukcyjne ogrodów zimowych, w których systemy profilowe wykonywane są:

  • z drewna
  • ze stali
  • z materiałów PVC
  • z aluminium

Z zasady, największą wytrzymałością cechują się konstrukcje wykonane ze stali, jednak minusem tego materiału jest konieczność przeprowadzania częstych konserwacji.

Ogrody zimowe wykonane w oparciu o konstrukcję aluminiową, cechuje podobna wytrzymałość jak w przypadku konstrukcji stalowej. Konstrukcja z aluminium wymaga również zabezpieczenia izolacyjnego. W przypadku nieco mniej wytrzymałego materiału jakim jest PVC, konstrukcje wymagają specjalnych wkładek termoizolacyjnych, ale cechują się lepszymi parametrami cieplnymi.

Polecamy również artykuł: Ogród zimowy - korzyść dla domu i środowiska

Czwarty typ konstrukcji, drewno, to duża wytrzymałość materiału i dość dobre parametry cieplne. Jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z ograniczeniami konstrukcyjnymi. Specyfika drewna nie pozwala na przygotowanie charakterystycznych szerokich przeszkleń, które decydują o walorach estetycznych ogrodu zimowego.

Ogród zimowy - przeszklenia

Warto zaznaczyć, iż od jakości i właściwości szyb zależy nie tylko efekt estetyczny. Przeszklenie w ogrodzie zimowym powinno zawierać również powłokę antyrefleksyjną, odbijającą część promieni słonecznych.

Odpowiedni dobór przeszklenia to:

  • ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem
  • ograniczenie utraty ciepła w okresie niższych temperatur
  • lepsza bariera akustyczna

Przeszklenie powinno być dostosowane do planowanej temperatury w ogrodzie zimowym. Jeśli ma on zapewniać stabilną, wysoką temperaturę (na poziomie temperatury pozostałych pomieszczeń), należy wybrać szyby zespolone. Jeśli utrzymanie ciepła nie jest istotne (kiedy ogród zimowy wykonany jest np. w domu letniskowym) nie ma konieczności stosowania szyb zespolonych.

Przeszklenie w ogrodach zimowych o niższym współczynniku przenikania ciepła zazwyczaj opiera się o szyby typu thermofloat. Przeszklenie w ogrodzie zimowym to również bariera ochronna. Dlatego też, nowoczesne typy szyb, dostosowane do potrzeb zabudowy posiadają właściwości antywłamaniowe W zależności od budowy przeszklenia są one określane klasami zabezpieczenia w normie PN-EN 356. Ich wartości (od klasy P1 do P5) odpowiadają poziomowi wytrzymałości danej szyby za uszkodzenia zewnętrzne.


Podwyższanie wartości izolacyjnych ogrodów zimowych idzie w parze z nowościami technologicznymi. Stosowane obecnie systemy elektronicznej wentylacji sterowanej czujnikami, zapewniają cyrkulację powietrza oraz optymalne warunki dla domowników.

Prawo, a budowa ogrodu zimowego

Na etapie podejmowania decyzji o budowie ogrodu zimowego, warto wiedzieć jak wyglądają wszelkie formalności oraz obowiązujące regulacje prawne w tym zakresie.

Prawo budowlane precyzyjnie reguluje kwestię ogrodów zimowych. Niezależnie od typu czy metrażu, ogród zimowy wlicza się do powierzchni użytkowej (zabudowy) budynku lub mieszkania. 

Zgodnie z art. 29 prawa budowlanego, ogród zimowy bez pozwolenia, może powstać tylko wtedy, gdy jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 25 m2. Aby móc rozpocząć prace budowlane, należy wcześniej dokonać zgłoszenia w starostwie. Podczas składania zgłoszenia określony zostaje typ robót budowlanych oraz termin rozpoczęcia prac. Zgłoszenie musi zawierać również szkice konstrukcyjne oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, na której ogród zimowy ma powstać.

W przypadku ogrodów zimowych o powierzchni przekraczającej 25 m2, należy wystąpić o pozwolenie na budowę.

Na etapie projektowym, pamiętać należy również o zachowaniu minimalnej odległości od granicy działki. Zgodnie z przepisami, minimalna odległość między oszkloną ścianą, a granicą terenu to 4 m.

Jak zbudować ogród zimowy?

Firma Ermont, oferuje Państwu najwyższej jakości ogrody zimowe. Dostarczamy rozwiązania oparte o najnowszą technologię wykonania oraz wysokiej jakości materiały. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat naszych ogrodów zimowych oraz do kontaktu pod numerem telefonu 61 811 57 52. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, służymy fachowym doradztwem.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło