Ogrzewanie ogrodów zimowych

19 września 2019
Ogrzewanie ogrodów zimowych

Wszelkiego rodzaju szklane zabudowy, stanowiące dodatkową powierzchnię uzytkową budynków, to wciąż rosnący trend w architekturze. Powstające w ten sposób pomieszczenia aranżowane są na wiele różnych sposobów.

W wielkomiejskim otoczeniu coraz częściej powstają monumentalne i futurystyczne budynki wykorzystujące stalowo-szklane konstrukcje. Coraz częściej również, tego rodzaju zabudowa pojawia się również w budownictwie mieszkaniowym. Ciekawym pomysłem na uatrakcyjnienie bryły nieruchomości (domu lub budynku firmowego) są ogrody zimowe, które dzięki obecnym dziś na rynku rozwiązaniom - z powodzeniem można użytkować przez cały rok.

Ogród zimowy jest formą efektownego powiększenia powierzchni użytkowej budynku, a dzięki jednej z wielu aranżacji - może pełnić rolę jadalni, biura, pokoju konferencyjnego, wypoczynkowego saloniku czy oranżerii. Istnieją różne typu ogrodów zimowych, jednak aby móc w pełni cieszyć się ich urokiem również poza sezonem letnim, konieczne jest rozwiązanie kwestii ogrzewania.

Podstawowe założenia przed budową ogrodu zimowego

Warto pamiętać, że jeśli powierzchnia projektowanego ogrodu zimowego nie przekroczy 35 m2, to nie ma potrzeby występowania o pozwolenie na budowę. W momencie, kiedy planujemy wykorzystać ogród zimowy głównie jako miejsce do wypoczynku, optymalnie jest umiejscowić go od strony zachodniej albo wschodniej - wtedy cała przestrzeń wypełniona będzie mnóstwem słońca w porach popołudniowych. 

Z kolei położenie konstrukcji ogrodu zimowego od strony południowej jest doskonałe z punktu widzenia urządzenia oranżerii, w której hodowana może być m. in. tropikalna roślinność. Północne umiejscowienie ogrodu zimowego znacznie ograniczy do niego dostęp światła słonecznego i w konsekwencji konieczne będzie częstsze ogrzewanie jego kubatury.

W celu zapewnienia właściwego odbioru wód opadowych, jak również swobodnego zsuwania się powłoki śniegowej, nachylenie połaci dachowej ogrodu zimowego - powinno zawierać się w przedziale od 20 do 45 stopni.

Materiały do budowy ogrodu zimowego i ich wpływ na ogrzewanie

Podstawowymi elementami, z jakich konstruowane są ogrody zimowe, są profile oraz szklane tafle. W zależności od upodobań, chęci nawiązania do istniejącej aranżacji bądź możliwości finansowych, profile do stworzenia konstrukcji zabudowy, najczęściej wykonywane są z aluminium lub PVC a niekiedy również z drewna.

W przypadku profili drewnianych, najczęściej stosowane jest klejone drewno dębowe, sosnowe lub modrzew syberyjski. Dawniej, do konstrukcji ogrodów zimowych wykorzystywano również profile stalowe, jednak ze względu na ich słabe parametry cieplne i dużą podatność na korozję, zostały one zastąpione materiałami o lepszych parametrach.

Mając na uwadze utratę ciepła oraz koszty związane z ogrzewaniem ogrodu zimowego, warto zadbać o najwyższej jakości profile oraz przeszklenia, o wysokim współczynniku przenikania ciepła. Materiały tego rodzaju sprawią, iż w lecie oranżeria nie będzie się zbyt szybko nagrzewała, a w chłodniejszym sezonie ciepło wewnątrz będzie znacznie wolniej wytracane.

Dobre parametry izolacyjności zapewniają wielokomorowe profile, jak również 2 lub 3 komorowe szyby zespolone, gdzie przestrzenie pomiędzy taflami wypełnia specjalny gaz szlachetny.

Systemy ogrzewania ogrodu zimowego oraz wentylacja

Jeśli chodzi o ogrzewanie wnętrza zimowego ogrodu, istnieje kilka sposobów, zróżnicowanych pod względem technologicznym. Decyzja o wyborze konkretnego systemu ogrzewania, należy podjąć jeszcze w fazie projektowania i budowy.

Jak widać, oprócz aspektów wizualnych oraz kosztowych, decyzja o wyborze materiałów na ogród, ma także istotne przełożenie na stopień izolacyjności całej konstrukcji, a w efekcie na wydatki związane z jego ogrzewaniem.

Ciekawym pomysłem na zapewnienie optymalnej temperatury w ogrodzie zimowym, jest m. in. montaż ogrzewania podłogowego, zasilanego ciepłą wodą lub prądem (specjalna mata elektryczna) - wówczas na podłodze należy ułożyć posadzkę z ceramiki lub specjalnego kamienia.

Inną opcją są kanałowe grzejniki, które oddają ciepło w drodze konwekcji. Po ogrzaniu - ciepły strumień unosi się do góry, jego miejsce zajmuje powietrze zimniejsze (cięższe) - i cały cykl powtarza się od początku.

Ponieważ oba rozwiązania grzewcze zabudowuje się w podłodze, nie ograniczają one powierzchni użytkowej oraz możliwości licznych aranżacji przestrzeni wewnętrznej.

W następnej kolejności można rozważyć ogrzewanie zimowego ogrodu za pośrednictwem klimatyzatora lub tradycyjnych ściennych grzejników. Warto jednak pamiętać, iż w tym przypadku uwzględnić należy montaż stelaży niezbędnych do ich zawieszenia.

Ponieważ szklana konstrukcja ogrodu ziomowego nagrzewa się dość szybko, warto zadbać również o odpowiednią wentylację. W tym celu wykorzystać można, powierzchnię dachu gdzie zamontowane mogą zostać otwieralne okna. Rozwiązaniem alternatywnym są urządzenia wymuszające wymianę powietrza - wentylatory mechaniczne, które warto zintegrować z automatyczną centralką sterującą.

Dzisiejsze ogrody zimowe to nowoczesne przestrzenie, które oprócz olbrzymiej wartości użytkowej, stanowią efektowną ozdobę każdej bryły budynku. Aby jednak użytkowanie ogrodu zimowegp było w pełni komfortowe, konieczne jest zadbanie o szereg różnych rozwiązań konstrukcyjnych, a także odpowiedni system ogrzewania. W tym zakresie można zastosować standardowe grzejniki lub klimatyzatory czy też zainstalować niewidoczne dla oka i nie ograniczające przestrzeni różne formy ogrzewania podłogowego.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło