Parowanie świetlików dachowych

Parowanie świetlików dachowych

Dodano: 29 kwietnia 2020

Korzyści jakie niesie za sobą wykorzystanie świetlików dachowych w budownictwie mieszkaniowym jest wiele. Oprócz samego doświetlenia pomieszczeń oraz komfortu cieplnego, świetlik dachowy stanowi również atrakcyjny dodatek do wyglądu nieruchomości.

Budowa świetlika dachowego

Większość świetlików dachowych wykonywana jest obecnie z lekkich stopów solowych lub aluminium. Za wykorzystaniem tych materiałów przemawiają przede wszystkim duża wytrzymałość, przy jednocześnie niewielkiej masie, a także duża wytrzymałość i łatwa konserwacja i czyszczenie.

Materiały tego rodzaju dość szybko ochładzają się i nagrzewają. Oznacza to, że w sytuacji kiedy po obu stronach świetlika dachowego występuje duża różnica temperatur, może dojść do kondensacji pary wodnej na jego powierzchni.

Wykonanie i montaż

para2Oferowane przez naszą firmę świetliki dachowe, z przeznaczeniem do domu, charakteryzuje wysoka jakość uszczelnienia. Dzięki stosowaniu nowoczesnego sposobu izolacji, ryzyko parowania zostaje obniżone do minimum.

Sposób wykonania świetlików dachowych ERMONT, nie tylko zapewnia odpowiednią izolację, ale również skutecznie niweluje ryzyko gromadzenia się brudu pomiędzy ramą a szybą oraz przedostania się wody do wnętrza.

Prawidłowy montaż świetlika, przy odpowiednim wykorzystaniu pianki montażowej, silikonu oraz profesjonalnych klejów, zapewnia sprawia, że każda ilość wody po prostu spłynie po zewnętrznej części świetlika.

Sposoby zapobiegania parowaniu świetlików

Do głównych powodów zbierania się pary zaliczyć należy:

1. Duże różnice temperatur

W tym przypadku najważniejszą rolę odgrywa budowa oraz montaż świetlika. Aby uniknąć parowania, jeszcze na etapie wyboru konkretnego produktu warto omówić tę kwestię z producentem oraz zapytać o zastosowane rozwiązania zapobiegające zbieraniu się pary wodnej.

Warto dopytać o możliwość zastosowania tzw. ciepłej ramki.

2. Prawidłowe uszczelnienie

Odpowiednie uszczelnienie wokół świetlika dachowego, podczas montażu również odgrywa niezwykle istotną rolę.

Niedokładne uszczelnienie może powodować przedostawanie się zimnego powietrza do wnętrza budynku. Wpadające zimne powietrze w pobliżu szyby, najprawdopodobniej skutkować będzie gromadzeniem się pary wody na jej powierzchni.

Najłatwiejszy sposób sprawdzenia szczelności wokół świetlika dachowego można wykonać przy pomocy zwykłej świecy (lub ewentualnie zapalniczki). Zbliżając płomień do krawędzi świetlika od wewnętrznej strony (w miejscu gdzie łączy się on z dachem), należy sprawdzić czy płomień zaczyna się poruszać (na skutek wpadającego powietrza). Test najlepiej jest przeprowadzić w chłodny, wietrzny dzień.

3. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza

Aby uniknąć skraplania się wody na szybie świetlika warto pamiętać, iż powinniśmy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w całym pomieszczeniu.

Należy pamiętać, iż zgromadzone w pomieszczeniu przez dłuższy czas ciepłe powietrze, w pierwszej kolejności ochładzać będzie się w pobliżu szyb (dotyczy to również okien), co następnie prowadzić może do skraplania.

Sytuacja ta może wystąpić w szczególności, jeżeli świetlik lub okno posiada roletę gdyż powierzchnia między szybą, a roletą stanowić może swojego rodzaju kieszeń powietrzną. 

Jakość szkła również ma znaczenie

Oprócz ram oraz izolacji wokół świetlika dachowego, również szyby ogrywają istotną rolę. Wypełnienie gazem argonowym powierzchni pomiędzy taflami szkła pozwala znacznie zmniejszyć stopień oddziaływania temperatury wewnętrznej i zewnętrznej (zmniejszając ryzyko parowania).

Zatem wybierając konkretny model świetlika dachowego należy wziąć pod uwagę również specyfikację szkła.

Warto dodać, iż szkło odgrywa również istotną rolę w zakresie bezpieczeństwa użytkowania świetlików dachowych.

Różne właściwości szkła hartowanego oraz szkła laminowanego sprawiają, iż wybierając świetlik dachowy do domu, należy wziąć pod uwagę również takie kwestie jak potencjalne obciążenia wynikające z konieczności konserwacji (mycia), oddziaływania czynników zewnętrznych (np. wiatr, śnieg) oraz ewentualna możliwość wystąpienia zdarzeń losowych jak np. spadnięcie gałęzi drzewa.

Więcej informacji związanych z bezpieczeństwem podczas użytkowania świetlików dachowych znaleźć można w jednym z wcześniejszych wpisów na naszym blogu: Bezpieczne świetliki dachowe - czyli jakie?

Świetliki dostarczone i montowane przez firmę ERMONT to gwarancja najlepszej jakości produktów, odpornych na parowanie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą świetlików dachowych oraz pasm świetlnych.

Pobieranie pliku
Wpisz Hasło