Sposób na ciemną kuchnię

11 grudnia 2019
Sposób na ciemną kuchnię

Jak pokazują obecne trendy mieszkaniowe, pragniemy mieszkać luksusowo, funkcjonalnie i uwielbiamy przy tym rozwiązania niestandardowe. Coraz bardziej popularne stają się pomieszczenia w ciemnych kolorach. Ciemniejsze odcienie są dużo bardziej praktyczne oraz wprowadzają tajemniczy, nastrojowy klimat.

Decydując się na materiały wysokiej jakości i precyzyjny projekt otrzymamy pomieszczenie wyjątkowe i ekskluzywne. Odpowiednio zaaranżowane ciemne wnętrza potrafią oczarować. Z drugiej strony jednak wymagają one przestrzegania pewnych, ścisłych zasad.

Jak zatem nie wpaść w pułapkę związaną ze stylizacją wykorzystującą ciemne kolory?

Kuchnia zaaranżowana w ciemnych barwach - luksusowy, modny trend

Marzeniem wielu z nas jest luksusowa kuchnia o ciemnej, eleganckiej kolorystyce. Jeśli chodzi o zabudowę kuchenną najchętniej wykorzystywanym w tym przypadku materiałem jest ciemne drewno. Pokusić się także możemy o stalowe szafki w kolorze na przykład ciemno szarym.

swietlik4

Drewno jednak ma to do siebie, że jest materiałem ciepłym i zdecydowanie wpływa na przytulność kuchni. Bardzo modną i super atrakcyjną wizualnie koncepcją jest łączenie w kuchni ciemnego drewna z kamieniem. Na ścianach prestiżowo prezentować się będą czarne, brązowe lub ciemno szare, wyjątkowo trwałe płyty granitowe. Kuchnia o ciemnej stylizacji może zarówno mieć charakter minimalistyczny i nowoczesny, jak i bardziej ozdobny i tradycyjny. W tym drugim przypadku świetnie wyglądają dekoracyjne szafki oraz powracająca obecnie do łask sztukateria ścienna i sufitowa.

Nieodłącznym elementem ciemnej kuchni będzie na pewno także subtelne, diodowe oświetlenie w pobliżu blatu oraz stylowe, wiszące lampy nad wyspą kuchenną. Projektując kuchnię w czarnych kolorach bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na detale, takie jak konkretny odcień czerni, jej głębia, a także efekt połysku lub matu. W przypadku czerni te szczegóły mają niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o ostateczny efekt wizualny.

Nie tylko czerń, szarości i brązy

swietlik3Nie zapominajmy jednak o tym, że ciemna kolorystyka musi bezwzględnie posiadać sąsiedztwo także barw jaśniejszych lub metalicznych w proporcji do około 20% całości aranżacji. W ciemnych kuchniach doskonale prezentować się będzie jasno szara podłoga, błyszczące uchwyty w szafkach, jaśniejsze wyposażenie kuchenne i sprzęt agd oraz ścienne dekoracje o jasnych odcieniach.

Obok czerni, szarości i brązów, coraz bardziej popularna w kuchniach jest także butelkowa zieleń, granat łączony z miedzią oraz ciemniejsze odcienie czerwieni i fioletu. Kolory te można wykorzystać chociażby w przypadku sprzętu agd lub dodatków.

Dodając do aranżacji elementy szklane oraz delikatne, srebrne lub złote wykończenia uzyskamy wysokogatunkowe, godne pozazdroszczenia wnętrze. W ciemnych kuchniach industrialnych koniecznie powinniśmy zdecydować się na ceglane ściany na przykład o odcieniu pomarańczu lub beżu. 

Czy ciemna kuchnia sprawdzi się doskonale w każdym mieszkaniu?

Kuchnia zaaranżowana w ciemnej kolorystyce wymaga szczegółowego projektu i idealnego skomponowania wszystkich dodatków. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie podołać temu zadaniu warto jest zdać się na pomoc specjalistów w tej dziedzinie. Nieodpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów czerni w kuchni może wyglądać bardzo nieestetycznie. Dodatkowo trzeba uważać, aby wnętrze nie sprawiało wrażenia zbyt przygnębiającego.

Niebagatelne znaczenie ma ilość światła w ciemnej kuchni. Właściwe usytuowanie lamp w wysokim stopniu wpływa na estetykę kuchni. We wnętrzu jednak też nie powinno brakować oświetlenia naturalnego, o co niekiedy jest bardzo trudno. Nawet jeśli przestrzeń kuchenna jest wyposażona w ścienne okno, nie zawsze spełnia ono swoje zadanie. Dziać się tak może z różnych względów, a wpływ na to ma chociażby usytuowanie kuchni od strony zachodniej lub też duży, mocno nachylony dach. Problem deficytu światła słonecznego w kuchni może pojawić się także w przypadku lokalizacji domu pomiędzy innymi domami lub wówczas, gdy kuchnia jest przestronnym pomieszczeniem o pokaźnym metrażu.

Tak czy inaczej, bezwzględnie powinniśmy zadbać o optymalną ilość światła dziennego jeśli chcemy, by ciemna kuchnia z naszych marzeń była wnętrzem luksusowym. Jak tego dokonać i uczynić z każdej ciemnej kuchni pomieszczenie przestronne i lekkie? Idealnym sposobem jest zastosowanie świetlika dachowego.

Świetlik dachowy w kuchni - estetyka i funkcjonalność

swietlik2

Wielkość świetlika dachowego, w zależności od metrażu wnętrza (oraz innych uwarunkowań) jest dostosowywane indywidualnie. Zadaniem tego rozwiązania jest zapewnienie właściwej ilości światła dziennego w ciemnym pomieszczeniu.

W kuchniach świetliki dachowe doskonale spełniają swoje funkcje, gdy zostaną na przykład zamontowane nad wyspą kuchenną.

Sprawdzają się one zarówno w przypadku budynku jednorodzinnego i bliźniaka, jak i na najwyższych kondygnacjach w zabudowie miejskiej. Świetliki dachowe wpływają znacząco na estetykę kuchni i urozmaicenie wnętrza. Mówi się, że tego typu rozwiązanie to więcej niż luksus. Ciemna kuchnia dzięki dachowym świetlikom zyskuje wizualnie i staje się bardziej przytulna.

Znaczne zwiększenie atrakcyjności oraz funkcjonalności ciemnej kuchni - oto główne atrybuty niezwykłych świetlików dachowych. Więcej światła naturalnego w pomieszczeniu wiąże się również ze zmniejszeniem kosztów energii elektrycznej. Otwierane świetliki dachowe wpływają ponadto na znaczną poprawę wentylacji w kuchni zmniejszając przy tym ryzyko występowania pleśni i optymalizując komfort użytkowania pomieszczenia. W miejscach narażonych na upały powinniśmy decydować się na mniejsze świetliki lub ewentualnie zadbać o odpowiednie żaluzje. 

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło