Światło naturalne w pomieszczeniu

26 września 2018
Światło naturalne w pomieszczeniu

Jaką rolę pełni światło naturalne w życiu człowieka? Czy działa na nasze zdrowie, a może wpływa na budżet domowy? Jak zapewnić więcej światła naturalnego w swoim domu? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w naszym krótkim poradniku. Zapraszamy do lektury!  

Światło naturalne potrzebne jak tlen

Coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych i zapominamy o dobroczynnym znaczeniu naturalnego światła w codziennym życiu człowieka. Udowodniono naukowo, iż światło naturalne pobudza organizm, działa antydepresyjnie i dodaje energii. To właśnie ze względu na mniejszą ilość światła naturalnego, w porze jesienno-zimowej łatwiej popadamy w senność czy apatię.

Światło naturalne odgrywa również bardzo ważną rolę w zrównoważonym budownictwie, które ukierunkowane jest nie tylko na komfort użytkowania powierzchni, ale także energooszczędność budynku. Większy dostęp do światła naturalnego to mniejsze zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne, w więc i mniejsze rachunki. Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż naturalne światło poprawia walory estetyczne pomieszczenia.

Trendy w architekturze, a światło naturalne

Obecne trendy w architekturze zdają się odzwierciedlać potrzebę przebywania w świetle naturalnym. W prawdzie duże przeszklenia były popularne już w poprzednich nurtach architektury, jednak dopiero teraz dostępne są rozwiązania pozwalające stosować bardzo duże przeszklenia, bez wpływu na parametry energetyczne budynku.

Najbardziej oczywiste sposoby na doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym to zastosowanie przeszkleń w drzwiach, duże okna i drzwi tarasowe. Jednak obok tych najbardziej popularnych rozwiązań, warto także zwrócić uwagę na świetliki dachowe, które stanowią dość nowe rozwiązanie na tej płaszczyźnie, zwłaszcza w Polsce.

Świetliki dachowe – doskonałe rozwiązanie dla wymagających

Świetliki dachowe to doskonałe rozwiązanie na dostarczenie dodatkowej ilości światła naturalnego w miejsca, gdzie okna nie dostarczają go w wystarczającej ilości (np bliskie sąsiedztwo wysokiej zabudowy lub drzew). Dzięki możliwości zamontowania świetlików dachowych np. na dachu, pomieszczenie doświetlone jest w porze dnia kiedy słońce znajduje się najwyżej. W ten sposób pomieszczenia znajdujące się w głębi domu, takie jak: korytarze, garderoby, klatki schodowe, a nawet łazienki mogą zostać dodatkowo doświetlone. Świetliki dachowe nie tylko podnoszą komfort użytkowania, ale także poprawiają parametry związane z energooszczędnością budynku. Mniejsze zużycie prądu to nie tylko mniejsze rachunki, ale również mniejsze zużycie zasobów naturalnych i korzystny wpływ na środowisko.

Świetliki dachowe to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla domów jednorodzinnych, położonych na przedmieściach i na wsi, ale również (a może przede wszystkim) dla budynków położonych w gęstszej zabudowie w mieście i na przedmieściach. Oferta świetlików dachowych naszej firmy jest bardzo szeroka. Istnieje możliwość zastosowania świetlików o różnych wielkościach, kształtach oraz dodatkowych funkcjach, jak np. świetliki dachowe z funkcją przewietrzania lub świetliki dachowe z odpornością ogniową.

Zgrany duet z oknem

Oczywiście świetliki dachowe idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których nie ma  możliwości umieszczenia okien. Jednakże są one coraz częściej stosowane w pomieszczeniach z oknami, gdzie wskazane jest dodatkowe oświetlenie. Dobrym przykładem zastosowania świetlika dachowego jest jego umieszczenie nad blatem roboczym w kuchni czy biurkiem w gabinecie. Takie rozwiązania są szczególnie przydatne w pomieszczeniach znajdujących się od północy lub północnego-wchodu lub zachodu (mniejszy ekspozycja na słońce w ciągu dnia), a także w budynkach położonych na zacienionych, mających dużo drzew działkach.

Świetliki dachowe – niełatwy wybór? 

Na rynku istnieje wiele, różnych rodzajów świetlików dachowych. Podstawowy ich podział opiera się przede wszystkim o materiały i technologię wykonania. Dostępne są świetliki dachowe z kopułą poliwęglanową lub polimetakrylową, a takze z płaską szybą ze szkła hartowanego i łatwo zmywalną powłoką. Ceny poszczególnych świetlików dachowych, w zależności od wybranego materiału oraz ewentualnych funkcji dodatkowych, mogą różnić się nawet o 35%. Warto zaznaczyć, iż technologia wykonania świetlika ma wpływ na tzw. współczynnik przenikania ciepła (U). Jeżeli nie mają Państwo pewności, który z modeli świetlików dachowych wybrać, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie doradzimy oraz zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.

Świetliki dachowe dla przemysłu i biznesu

Dobry dobór świetlika dachowego jest szczególne istotny w przypadku budynków o charakterze komercyjnym jak np. biura czy hale produkcyjne. Należy pamiętać, iż rodzaj świetlika dachowego, jego wielkość oraz materiały z jakich został on wykonany, przekładają się na ilość światła jaka zostanie dostarczona do pomieszczenia.  Wybierając świetliki dachowe ERMONT wybieracie Państwo nie tylko produkty wykonane zgodnie z najnowszą technologią, ale również fachowe doradztwo na każdym etapie realizacji inwestycji. Nasza firma posiada ogromne doświadczenie, zdobyte dzięki realizacji zleceń zarówno dla dużych jak i małych firm oraz instytucji.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 14 marca 2022

Zadaszenie balkonu - co trzeba wiedzieć?

Zadaszenie balkonu lub tarasu to coś więcej niż dekoracja. Zadaszenia pełnią rolę ochronną przed deszczem, wiatrem i palącym słońcem.

Zobacz więcej
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło