Świetlik dachowy do domu - na co zwrócić uwagę?

Świetlik dachowy do domu - na co zwrócić uwagę?

Dodano: 29 kwietnia 2020

Nowoczesne projekty stanowią coraz silniejszy trend w budownictwie, zarówno jeżeli chodzi o budynki o charakterze komercyjnym, jak również domy jednorodzinne. Ostatnie lata to zdecydowany krok w kierunku budownictwa energooszczędnego oraz rozwiązań wspierających środowisko naturalne. Duże przeszklenia oraz duża ilość światła naturalnego wewnątrz budynków mieszkalnych, to rozwiązania bardzo na czasie - zarówno w Polsce jak i na całym świecie.

Jak wiadomo, świetliki dachowe stanowią jeden z najlepszych sposób doświetlenia wnętrza przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Dlatego też są coraz częściej stosowanym elementem w nowoczesnych projektach architektonicznych.

Decydując się na wykorzystanie świetlika domowego w domu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Rodzaj dachu

Warto pamiętać, iż czynniki takie jak kąt nachylenia dachu czy rodzaj pokrycia dachowego,  mogą niekiedy ograniczać możliwość wykorzystania niektórych świetlików dachowych. Niektóre z dostępnych na rynku szklanych świetlików dachowych, montowane mogę być wyłącznie na dachach o nachyleniu przynajmniej 15 stopni.

Świetliki dachowe dachowe ERMONT dostosowane mogą być według indywidualnych wymagań projektowych. Nasi specjaliści z przyjemnością zaproponują rozwiązanie dostosowane do Państwa potrzeb.

Świetliki otwierane i stałe

Istnieją dwa główne typy świetlików - świetliki stałe oraz świetliki otwierane (z funkcją przewietrzania). Na etapie projektowym warto rozważyć ewentualną możliwość zastosowania świetlika z funkcją przewietrzania. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w mniejszych pomieszczeniach, umożliwiając dodatkową cyrkulację powietrza i wspomagając wentylację.

W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, otwierany świetlik dachowy pomaga w odprowadzeniu pary wodnej oraz nieprzyjemnych zapachów.

Świetliki nieotwierane stanowią wspaniały element dekoracyjny wnętrza oraz ciekawy dodatek dla zewnętrznej bryły budynku. Rozwiązanie to jest dużo bezpieczniejsze z uwagi na mniejsze ryzyko ewentualnych przecieków (kiedy świetlik przez zapomnienie nie zostanie zamknięty).

Szklenie

Na rynku dostępne są nieco tańsze modele świetlików, wyposażonych w pojedyncze szyby. Jednak z uwagi na możliwość powstawania ewentualnych strat ciepła, w przypadku świetlików z przeznaczeniam do domu, zdecydowanie zaleca się zastosowanie podwójnego przeszklenia.

Inwestycja w świetliki dachowe o podwójnym przeszkleniu zwraca się zazwyczaj w ciągu kilku lat, z uwagi na mniejsze koszty energii związanej z ogrzewaniem.

Wykorzystane materiały

Świetliki dachowe wykonane mogą być z różnych materiałów. Dotyczy to zarówno szklenia (szyby szklane lub poliwęglan) jak również konstrukcji. Każdy z materiałów posiada odmienne właściwości.

Świetliki szklane są zazwyczaj droższe, ale są również bardziej przejrzyste i z reguły są rozwiązaniem o wyższej jakości. Plastikowe kopuły są z kolei rozwiązaniem nieco tańszym lżejszym oraz bardzo trwałym. Wadę w tym przypadku stanowi możliwość utraty koloru oraz matowienie.

Kształt

Kształt świetlika dachowego ma ogromne znacznie w kwestii wyglądu. Wybór konkretnego kształtu nadaje charakteru całej bryle budynku. Bardzo często, decyduje też o ilości światła jakie dostarczane jest dzięki świetlikowi do wnętrza.

Do najbardziej popularnych rozwiązań należą świetliki prostokątne, kopułkowe i piramidowe. Wybierając konkretny kształt, warto pamiętać, iż nieco inaczej znoszą one oddziaływanie czynników atmosferycznych tj. chociażby silne wiatry. Zdecydowanie warto omówić tą kwestię zarówno z architektem jak również producentem świetlika.

Konsultacja ze specjalistą

 

To chyba najlepszy sposób aby uniknąć błędu oraz poznać wszystkie najważniejsze aspekty związane z przyszłą eksploatacją świetlika dachowego. Specjaliści ERMONT doradzą Państwu najlepsze rozwiązanie oraz wskażą najbardziej istotne elementy zarówno jeżeli chodzi o sam produkt jak również kwestie montażu. Zapraszamy!

Pobieranie pliku
Wpisz Hasło