Świetlik dachowy do łazienki

28 stycznia 2020
Świetlik dachowy do łazienki

Łazienka jest najbardziej prywatnym miejscem w całym domu. Każdy domownik ze swojej łazienki chce korzystać w poczuciu komfortu, nie martwiąc się o kwestie praktyczne. O nich należy pomyśleć wcześniej, na etapie projektowania lub wyposażania wszystkich pomieszczeń w swoim domu. Przedstawione poniżej, pomysłowe rozwiązanie powinno przypaść do gustu wszystkim domownikom, ponieważ zapewnia prywatność, naturalne oświetlenie, dobrą wentylację i nie zajmuje dużo miejsca. Takim rozwiązaniem są świetliki dachowe.

Rozwiązanie dla domów istniejących i projektowanych

Dużo łatwiej jest wprowadzić poprawkę w projekcie domu, który jeszcze nie powstał, niż zamontować świetlik dachowy w istniejącym już budynku, ale nie jest to niemożliwe. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług osoby oraz firmy zdecydowane lub zastanawiające się nad zamontowaniem w swojej łazience świetlika. Nasi pracownicy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania i przedstawią najlepsze rozwiązania. Świetliki dachowe to bardzo korzystne rozwiązanie zarówno dla domowników, jak i dla utrzymania dobrej kondycji samego budynku.

Lepsza wentylacja

Obecność świetlika dachowego w łazience usprawni proces wentylacji i krążenia powietrza. Dzięki obecności drzwi łazienkowych z tulejami u dołu oraz położonego wysoko świetlika, dochodzi do grawitacyjnej wymiany powietrza w łazience, co jest standardem projektowania wentylacji w domu jednorodzinnym.

Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę, że łazienka jest pomieszczeniem, gdzie skrapla się ogromna ilość pary wodnej. Ponieważ ciepłe powietrze rozchodzi się ku górze, lekko uchylony świetlik dachowy podczas kąpieli nie obniży temperatury w łazience, ale skutecznie odprowadzi nadmiar wilgoci, który w przeciwnym wypadku osiadłby na powierzchniach łazienki.

Nadmiar wilgoci, nieusuwanej z pomieszczenia po każdym prysznicu lub kąpieli, może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które zagrażają życiu i zdrowiu domowników.

Naturalne światło i świeże powietrze

Kolejną zaletą świetlików dachowych w łazienkach jest szybka możliwość dostarczenia świeżego powietrza, nawet przy niewielkim rozszczelnieniu okna. Ze względu na specyficzny sposób budowy  świetlika, napływ świeżego powietrza będzie dostosowany do potrzeb użytkownika. Usytuowane skośnie świetliki dachowe dostarczają również więcej naturalnego światła, niż okna zorientowane w ścianach budynku.

lazienka-3

Odpowiada za to kąt padania promieni słonecznych oraz fakt, że w bliskim otoczeniu domu raczej nie występują wystarczająco wysokie drzewa, aby zablokować dostęp naturalnego światła od strony dachu – z kolei sytuacje, kiedy drzewa zasłaniają światło słoneczne, ponieważ stoją przed oknem łazienki zdarzają się dość często.

Również zasada działania świetlików dachowych umożliwia uzyskanie więcej naturalnego światła, niż wpadłoby do łazienki przez zwykłe okno. Pomiędzy zewnętrznym elementem świetlika, usytuowanym na zewnątrz dachu i wewnętrznym okienkiem, zamontowanym na suficie łazienki, znajduje się cylindryczny tunel wykonany z materiału refleksyjnego o zwiększonym współczynniku odbicia. Światło wpada przez dach, odbija się od ścian tunelu i dociera do matowego lub pryzmatowego rozpraszacza, dzięki któremu równomiernie oświetla łazienkę. 

Zwiększenie ustawności łazienki

lazienka-2Pozbycie się okna z jednej ze ścian i zastąpienie go świetlikiem dachowym jednocześnie sprawia, że łazienka wydaje się optycznie większa, a domownicy mają do zagospodarowania kolejną ścianę, przy której można postawić regał łazienkowy lub powiesić lustro. Innym rozwiązaniem mogłoby być dostawienie kabiny prysznicowej, jeśli w łazience dostępna jest wyłącznie wanna. Pomysłów, w jaki sposób można zagospodarować wolną ścianę jest bardzo dużo i zależą one w głównej mierze od potrzeb i wyobraźni domowników. 

 Rozwój technologii świetlików dachowych

Pierwsze produkowane świetliki dachowe z zewnątrz posiadały poliwęglanową lub polimetakrylową kopułę. Nowsze modele od strony dachowej mają płaską, hartowaną szybę, pokrytą powłoką, do której nic nie przywiera.

Takie płaskie świetliki przypominają wyglądem wyłazy lub okna dachowe, dlatego są chętnie wybierane ze względów estetycznych - nie wyróżniają się na dachu, szczególnie spadzistym. Również rury występują w dwóch wariantach, sztywnym i giętkim.

Giętkie rury sprawdzą się w sytuacjach, kiedy konieczne będzie ominięcie przeszkody konstrukcyjnej, na przykład komina. Sztywne rury gwarantują mniejszą stratę odbitego światła. Kolejną cechą, która się rozwinęła w technologii produkowania świetlików dachowych jest długość rury łączącej zewnętrzne i wewnętrzne okno.

W przypadku sztywnych rur może to być nawet 30 metrów, chociaż standardem jest 12 metrów. Jeśli zaś chodzi o rury giętkie, w zależności od średnicy świetlika, rura może mieć maksymalnie 4-6 metrów.

Świetliki dachowe to ekologiczne, ekonomiczne i estetyczne rozwiązanie. Pozwala dostarczyć do łazienki więcej naturalnego światła, co obniża ilość zużywanej energii elektrycznej i zwiększa oszczędności. Dodatkowo, prezentuje się bardzo elegancko, zarówno z zewnątrz, gdzie nie zaburza jednolitej kompozycji dachu, jak i wewnątrz, gdzie optycznie powiększa łazienkę i pozwala lepiej wykorzystać jej przestrzeń.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło