Świetlik dachowy - jak wybrać?

Świetlik dachowy - jak wybrać?

Dodano: 30 lipca 2018

Świetliki dachowe znajdują zastosowanie zarówno w obiektach przemysłowych jak i budownictwie mieszkalnym. Rosnące zainteresowanie możliwościami wykorzystania świetlików wynika z jednej strony z obecnych trendów i mody na liczne przeszklenia w architekturze, z drugiej zaś z kwestii związanych z energooszczędnością budynków.

Niezależnie od tego czy świetlik dachowy instalowany jest w hali przemysłowej, obiekcie handlowym czy w domu jednorodzinnym, wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany kwestiami natury technicznej oraz estetycznej.

Jak wybrać odpowiedni świetlik dachowy?

Odpowiedź na to pytanie podyktowana jest kilkoma najbardziej istotnymi cechami każdego świetlika. Oto one.

Wygląd oraz funkcja przewietrzenia/oddymiania

W sytuacji kiedy świetlik dachowy montowany jest w budynku mieszkalny lub ewentualnie obiekcie handlowym, rzecz jasna najważniejszy pozostaje wygląd. W takim przypadku świetlik dachowy powinien stanowić ciekawe urozmaicenie bryły budynku. Oprócz najbardziej popularnych modeli, takich świetliki dachowe piramidowe czy kopułkowe, firma Ermont oferuje Państwu szeroki zakres rozwiązań nietypowych - zarówno jeżeli chodzi o kształt jak i rozmiary montowanych świetlików.

Polecam również artykuł: Świetlik dachowy w domu

Z kolei wybierając świetlik dachowy np. dla hali przemysłowej lub magazynowej, należy określić również czy konieczne jest zastosowanie dodatkowej funkcji jego otwierania (uchylania). Świetliki tego rodzaju pozwalają zarówno poprawić wentylację w domu, a w przypadku obiektów handlowych i przemysłowych, pracować również jako klapa dymowa. Więcej na temat funkcji przewietrzania oraz oddymiania świetlików dachowych dostępnych jest tutaj.

Wielkość świetlika dachowego

W następnej kolejności należy przemyśleć jakiej wielkości powinien być świetlik. Podczas dokonywania wyboru, należy pamiętać iż wielkość świetlika dachowego ma bezpośredni wpływ na poziom doświetlenia pomieszczenia oraz stopień zysku energetycznego. W niektórych przypadkach warto również rozważyć możliwość zainstalowania dwóch nieco mniejszych świetlików zamiast jednego dużego.

Umiejscowienie

Umiejscowienie świetlika dachowego na bryle budynku jest niezwykle istotne. Rozważając możliwość zastosowania świetlika na dachu, koniecznie zwróćmy uwagę w jakim kierunku w stosunku do słońca będzie on montowany. Podobnie ja w przypadku okien, montując świetlik od strony południowej uzyskamy największą korzyść energetyczną, do pomieszczenia dostarczona zostanie również największa ilość światła w ciągu dnia.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Oferujemy fachowe doradztwo oraz produkty najwyższej jakości. Zajmujemy się kompleksową realizacją zleceń.