Świetlik dachowy - jak wybrać?

30 lipca 2018
Świetlik dachowy - jak wybrać?

Świetliki dachowe znajdują zastosowanie zarówno w obiektach przemysłowych jak i budownictwie mieszkalnym. Rosnące zainteresowanie możliwościami wykorzystania świetlików wynika z jednej strony z obecnych trendów i mody na liczne przeszklenia w architekturze, z drugiej zaś z kwestii związanych z energooszczędnością budynków.

Niezależnie od tego czy świetlik dachowy instalowany jest w hali przemysłowej, obiekcie handlowym czy w domu jednorodzinnym, wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany kwestiami natury technicznej oraz estetycznej.

Jak wybrać odpowiedni świetlik dachowy?

Odpowiedź na to pytanie podyktowana jest kilkoma najbardziej istotnymi cechami każdego świetlika. Oto one.

Wygląd oraz funkcja przewietrzenia/oddymiania

W sytuacji kiedy świetlik dachowy montowany jest w budynku mieszkalny lub ewentualnie obiekcie handlowym, rzecz jasna najważniejszy pozostaje wygląd. W takim przypadku świetlik dachowy powinien stanowić ciekawe urozmaicenie bryły budynku. Oprócz najbardziej popularnych modeli, takich świetliki dachowe piramidowe czy kopułkowe, firma Ermont oferuje Państwu szeroki zakres rozwiązań nietypowych - zarówno jeżeli chodzi o kształt jak i rozmiary montowanych świetlików.

Polecam również artykuł: Świetlik dachowy w domu

Z kolei wybierając świetlik dachowy np. dla hali przemysłowej lub magazynowej, należy określić również czy konieczne jest zastosowanie dodatkowej funkcji jego otwierania (uchylania). Świetliki tego rodzaju pozwalają zarówno poprawić wentylację w domu, a w przypadku obiektów handlowych i przemysłowych, pracować również jako klapa dymowa. Więcej na temat funkcji przewietrzania oraz oddymiania świetlików dachowych dostępnych jest tutaj.

Wielkość świetlika dachowego

W następnej kolejności należy przemyśleć jakiej wielkości powinien być świetlik. Podczas dokonywania wyboru, należy pamiętać iż wielkość świetlika dachowego ma bezpośredni wpływ na poziom doświetlenia pomieszczenia oraz stopień zysku energetycznego. W niektórych przypadkach warto również rozważyć możliwość zainstalowania dwóch nieco mniejszych świetlików zamiast jednego dużego.

Umiejscowienie

Umiejscowienie świetlika dachowego na bryle budynku jest niezwykle istotne. Rozważając możliwość zastosowania świetlika na dachu, koniecznie zwróćmy uwagę w jakim kierunku w stosunku do słońca będzie on montowany. Podobnie ja w przypadku okien, montując świetlik od strony południowej uzyskamy największą korzyść energetyczną, do pomieszczenia dostarczona zostanie również największa ilość światła w ciągu dnia.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Oferujemy fachowe doradztwo oraz produkty najwyższej jakości. Zajmujemy się kompleksową realizacją zleceń.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło