Świetliki dachowe przemysłowe - jak wybrać?

Świetliki dachowe przemysłowe - jak wybrać?

Dodano: 18 lipca 2019

Koszty inwestycyjne stanowią nierozłączny element prowadzenia niemalże każdego rodzaju firmy. Koszty te ponoszone są zarówno w pierwszym, jak również w kolejnych etapach działalności. Nic więc dziwnego, iż przedsiębiorcom zależy na możliwym ich ograniczeniu.

W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, ale również działających w innych sektorach, jednym z najlepszych sposobów obniżenia kosztów związanych z prowadzoną działalnością jest wdrażanie rozwiązań energooszczędnych.

Jednym z takich elementów jest wyposażenie hal i budynków w przemysłowe świetliki dachowe, zapewniających większą ilość światła naturalnego, a tym samym zmniejszających miesięczne koszty za energię.

Na co zwrócić uwagę wybierając świetlik dachowy?

Podobnie jak każda inna inwestycja, zakup oraz montaż świetlików dachowych powinien być dobrze przemyślany.

Ponieważ świetliki dachowe przemysłowe są inwestycją długoterminową, ważne jest, aby wziąć pod uwagę szeroki zakres czynników, tak aby dobrze oszacować przewidywany termin zwrotu z inwestycji. Warto porównać między innymi poziomy i jakość światła, a także zysk ciepła słonecznego i potencjalną utratę ciepła dla każdej opcji świetlika.

Porównanie świetlików dachowych dla przemysłu

Na rynku dostępnych jest kilka różnych opcji świetlików przemysłowych, z których każda ma zalety ale również wady. Analizując różnice między świetlikami tradycyjnymi, rurowymi czy pryzmatycznymi, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Koszt całkowity zakupu świetlika dachowego

Jedną z zalet tradycyjnych świetlików jest ich stosunkowo niski koszt. Jednak warto zwrócić uwagę, iż nisi koszt początkowy nie koniecznie może przynieść spodziewany zwrot w ujęciu długoterminowym.

Tradycyjne świetliki nie rozpraszają światła szeroko, co jest istotne w przypadku przestrzeni przemysłowych. W związku z tym aby zapewnić odpowiedni poziom doświetlenia, należy zainstalować większą liczbę jednostek. W przypadku tunelowych świetlików dachowych, które doświetlają jeszcze mniejszy obszar, konieczne będzie zainstalowanie jeszcze większej ich liczby.

Niestety, większa liczba jednostek, bezpośrednio przekłada się na wzrost kosztów zakupu oraz montażu.

Świetliki dachowe łukowe stanowią rozwiązanie znacznie bardziej korzystne w przypadku dużych (przemysłowych) powierzchni. Ponieważ rozpraszają światło szeroko i równomiernie, możliwe jest wykorzystanie mniejszej ilości jednostek.

Koszty instalacji przemysłowych świtelików dachowych

Koszty instalacji świetlików dachowych zależą od kilku czynników. Najważniejszymi elementami są w tym przypadku rodzaj i rozmiar świetlika, a także liczba jednostek wymaganych do osiągnięcia założonych celów związanych z naturalnym światłem dziennym. Istotnym czynnikiem jest również koszt wykonania koniecznych zmian konstrukcyjnych w powierzchni dachu.

Do finalnego kosztu instalacji świetlików dachowych zaliczyć należy również koszt wykonania zmian w zakresie instalacji elektrycznej.

Efektywne wykorzystanie światła naturalnego

W przypadku tradycyjnych świetlików dachowych, w okresie letnim, intensywnie padające światło słoneczne może tworzyć gorące punkty i wymuszać dłuższe działanie klimatyzacji. Dodatkowo, w chłodnych miesiącach zimowych, świetliki mogą powodować występowanie dodatkowych strat ciepła. Należy mieć to na uwadze, gdyż przekłada się do bezpośrednio na wzrost kosztów związanych ze zużyciem energii.

Świetliki rurowe z kolei zapewniają lepszą izolację i mają stosunkowo niski zysk i stratę ciepła.

Zwrot z inwestycji

Szacując spodziewany okres zwrotu z inwestycji w system świetlików, warto mieć na uwadze wskazane wyżej aspekty. Ważne jest, aby pamiętać, że najbardziej wydajne systemy świetlików mogą być warte wyższych kosztów początkowych, ponieważ pozwolą na uzyskanie zwrotu z inwestycji w krótszym czasie.

Polecamy również artykuł: Świetliki dachowe otwierane - dlaczego warto?

Technologia wykorzystania światła dziennego mocno ewoluowała w ostatnich latach. Warto więc aby przed zakupem dobrze poznać wszystkie możliwości. Nasza firma służy profesjonalnym wsparciem w zakresie wyboru oraz instalacji świetlików dachowych w obiektach przemysłowych, handlowych oraz użytku publicznego. Zapraszamy do kontaktu.