Klatka schodowa w każdym budynku, zarówno mieszkalnym jak i komercyjnym, w sytuacjach awaryjnych oraz w razie pożaru stanowi bardzo ważną drogą ewakuacyjną. To także droga dostępowa dla ekip ratunkowych. W przypadku wystąpienia pożaru, oprócz samego ognia, znacznym utrudnieniem w czasie działań ewakuacyjnych (oraz prowadzenia akcji ratowniczych ) jest zadymienie. Spore ilości dymu mogą w niektórych sytuacjach uniemożliwić odnalezienie i ratunek osób znajdujących się wewnątrz budynku.
W artykule:
- Jak wygląda oddymianie klatek schodowych
- Oddymianie przeciwpożarowe
- Systemy oddymiania klatek schodowych
- Przepisy
Kwestie związane z bezpieczeństwem sprawiają, że coraz częściej w budynkach instalowane są nie tylko wykrywacze i czujniki dymu, ale również systemy oddymiania klatek schodowych.
Oddymianie klatki schodowej
Proces oddymiania polega na zastosowaniu systemu, który w razie wystąpienia pożaru odprowadzi możliwie największą ilość dymu oraz gorącego powietrza na zewnątrz budynku. Systemy ddymiania klatek schodowych stanowią element składowy zabezpieczenia przeciwpożarowego danego obiektu.
System oddymiania w normalnych warunkach eksploatacyjnych spełniać może również rolę wentylacji.
Oddymianie przeciwpożarowe
Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach to właśnie dym jest poważniejszym zagrożeniem podczas pożaru niż sam ogień. W niektórych obiektach istnieje obowiązek montażu systemów oddymiania. Przepis ten dotyczy instytucji takich jak przedszkola, szkoły, szpitale oraz innych obiektów, w których jednocześnie przebywa dużo ludzi.
Instalowanie takich systemów jest również obligatoryjne w pasażach i galeriach handlowych gdzie znajdują się lokale handlowo-usługowe, a także na klatkach schodowych i w przedsionkach przeciwpożarowych, które stanowią drogę ewakuacji w wielopiętrowych budynkach.
Ponadto do instalacji takich systemów zobowiązani są administratorzy lub zarządcy pomieszczeń o zwiększonym zagrożeniu wybuchem.
Systemy oddymiania klatek schodowych - zasada działania
Zgodnie z zasadami fizyki, cieplejsze powietrze (również dym), w sposób naturalny unoszą się do góry. Grawitacyjne systemy oddymiania, funkcjonują przy wykorzystaniu właśnie tej zasady. Systemy oddymiania mogą być również wyposażone w nawiew mechaniczny.
Polecamy również artykuł: Klapy oddymiające - kiedy stosować?
W kład systemu oddymiania wchodzą przede wszystkim klapy oddymiające wraz z zamontowanymi w nich automatycznymi elementami umożliwiającymi otwarcie, a także wentylatory odprowadzające dym oraz centrale oddymiania ze sprzętem do sterowania i kontroli.
W momencie wystąpienia pożaru zamontowane czujniki dymu informują system o zaistniałym zagrożeniu. Otwarcie klap dymowych następuje poprzez może następować w sposób automatyczny, na skutek działania czujników lub w sposób manualny, poprzez użycie odpowiedniego przycisku. Istnieje również możliwość otworzenia klap dymowych za pośrednictwem zewnętrznego urządzenia sterującego. Klapy dymowych umiejscowione są w dachu lub górnej części fasady budynku.
Po otwarciu klap dymowych, wytworzony zostaje ciąg termiczny, odprowadzający w raz z gorącym powietrzem dym i gazy.
W sytuacji kiedy naturalny przepływ powietrza w budynku jest utrudniony, lub ograniczony, stosuje się system oddymiania z napędem mechanicznym. Jego działanie opiera się na wymuszonym przez nawiew kompensacyjny przepływie nagrzanego powietrza, które odprowadzane jest do klap oddymiających.
Oddymianie klatek schodowych jest najbardziej efektywne, w sytuacji kiedy zapewnione jest odpowiednie napowietrzenie.
Dzięki otworom napowietrzającym chłodne powietrze napływa do obiektu i zgodnie z regułą wyporu termicznego, dodatkowo wypycha w górę dym, w kierunku klap dymowych. Dobry system oddymiania powinien zatem zawierać również sprawny układ napowietrzania.
Przepisy odnośnie oddymiania klatek schodowych
Zakres ochrony przeciwpożarowej budynków określa szczegółowo Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Systemy oddymiania klatek schodowych montowane są w celu zagwarantowania bezpieczeństwa mieszkańcom, użytkownikom oraz osobom przebywającym w obiekcie przed dymem oraz trującymi gazami w chwili wystąpienia pożaru, umożliwiając sprawną ewakuację.
Klatki schodowe, które stanowią jednocześnie drogę ewakuacyjną, powinny być wyposażone w urządzenia oddymiające oraz te zapobiegające zadymieniu. W budynkach wielopiętrowych istnieje konieczność zastosowania wszelkich rozwiązań technicznych oraz budowlanych, chroniących przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne.
oddymianie klatki schodowej, systemy oddymiania klatek schodowych, oddymianie przeciwpożarowe, oddymianie przepisy, napowietrzanie, klapy oddymiające, przepisy