Wentylacja mechaniczna, a naturalna

30 stycznia 2019
Wentylacja mechaniczna, a naturalna

Skuteczna wentylacja umożliwia stworzenie komfortowego i bezpiecznego środowiska dla zdrowia pracowników, na halach magazynowych i produkcyjnych. Odpowiedni przepływ powietrza wspomaga procesy produkcyjne i magazynowe, redukując awaryjność urządzeń, marginalizując zanieczyszczenia i zapylenie powietrza.

Jednocześnie wentylacja obiektów wielkokubaturowych to poważne wyzwanie zarówno dla projektantów jak i inwestorów, a jej użytkowanie stanowi znaczną część kosztów eksploatacyjnych budynków. Z wielu inwestorów decyduję się na zastosowanie wentylacji naturalnej. Jakimi korzyściami charakteryzuje wentylacja naturalna?

Korzyści zapewniane przez poprawnie działającą wentylację w pomieszczeniu

Prawidłowo funkcjonująca wentylacja chroni pomieszczenia przed gromadzeniem się nadmiernej wilgoci mogącej powodować rozwijanie się pleśni oraz grzybów, a także wywoływać objawy chorobowe u osób przebywających w pomieszczeniach. Wśród najczęstszych z nich należy wymienić m.in. bóle głowy, apatię, rozwój alergii czy problemy z utrzymaniem równowagi. 

Dlatego też stosowanie wydajnych i skutecznych systemów wentylacyjnych jest kluczowym czynnikiem do zachowania komfortu mikroklimatycznego wewnątrz pomieszczeń. Odpowiedni system wentylacyjny redukuje również ryzyko pojawienia się syndromu chorego budynku, mogącego znacząco obniżyć wydajność pracy oraz samopoczucie osób przebywających w obiekcie.

Rodzaje wentylacji

Istnieją trzy podstawowe rodzaje wentylacji stosowane w obiektach budowlanych.

Są to:

  • wentylacja naturalna
  • wentylacja mechaniczna
  • wentylacja hybrydowa

Poza tym można wyróżnić takie rodzaje wentylacji jak: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wentylacja mieszająca i wentylacja wyporowa.

Wentylacja naturalna (grawitacyjna)

Wentylacja naturalna to najprostszy i najtańszy sposób wymiany powietrza w budynku. Dlatego też jest ona najpopularniejszym typem wentylacji w budynkach przemysłowych, magazynowych i mieszkalnych. 

Wentylacja naturalna nie wymaga stosowania żadnych mechanizmów ani systemów. Pozwala ona na wymianę gazów na skutek ruchu powietrza spowodowanego różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Ciepłe powietrze charakteryzuje się mniejszą gęstością w stosunku do powietrza zimniejszego, zatem unosi się ku górze. Siła wyporu powoduje, że powietrze z pomieszczenia wypływa przez pionowe przewody wentylacyjne.

Dzięki ciągom wentylacyjnym w obiekcie wytwarzane jest podciśnienie, które zasysa świeże powietrze z zewnątrz do obiektu. Wartość podciśnienia uzależniona jest od różnicy temperatur powietrza, różnicy ciśnień wywołanej ruchem powietrza oraz od wysokości ciągu kominowego. 

Największymi zaletami wentylacji naturalnej są: jej ekologiczność, brak konieczności zasilania, bezawaryjność, wysoka kultura pracy, a także niski koszt inwestycyjny.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna (wymuszona) pozwala na wymianę powietrza poprzez działanie urządzenia wentylacyjnego napędzanego jednostką elektryczną. Ten rodzaj wentylacji umożliwia regulację intensywności wymiany powietrza. Wymiana powietrza za pomocą wentylacji mechanicznej działa niezależnie od warunków atmosferycznych.

Niestety, koszt budowy oraz eksploatacji wentylacji mechanicznej jest o wiele wyższy niż implementacja wentylacji naturalnej. Ponadto instalacja mechaniczna narażona jest na różnego rodzaju awarie i nie będzie działać w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej.

Wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa łączy zalety wentylacji naturalnej i mechanicznej. System ten funkcjonuje zależnie od warunków atmosferycznych, zapewniając wymianę mas powietrza poprzez wykorzystanie różnicy temperatur i ciśnienia, a także, gdy zajdzie taka potrzeba, za pomocą pracy mechanicznego systemu wentylacyjnego poprawiającego warunki wentylacyjne.

Ten rodzaj wentylacji pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne i może funkcjonować w przypadku awarii w dostawie energii elektrycznej. Niestety instalacja hybrydowa jest droższa niż w implementacji niż inne systemy.

Najważniejsze przepisy regulujące wentylację pomieszczeń

Najważniejszym aktem prawnym, który reguluje wentylację obiektów budowlanych, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Poza tym bardziej konkretne i szczegółowe przedstawienie aspektu instalacji i eksploatacji systemów wentylacji określone jest w normach PN-83/B-03430/Az3:2000 oraz PN-73/B-03431.

Sposoby zapewnienia i poprawy skuteczności wentylacji

wentylacja-2

Efektywność i sposób działania wentylacji grawitacyjnej uzależnione są od warunków atmosferycznych. Stąd też ten rodzaj wentylacji nie zawsze jest optymalny. Na szczęście na rynku znaleźć można wyposażenie, które usprawnia wentylację naturalną, podwyższając jej skuteczność oraz funkcjonalność.

Przykładem takiego osprzętu są rozwiązania ERMONT. Oferujemy klapy przewietrzające ERAIR montowane w pasmach świetlnych, które wyposażone są w siłowniki elektryczne pozwalające na sterowanie klapami w zależności od warunków atmosferycznych. Podobno funkcję pełnią świetliki piramidowe ERLIGHT z klapami przewietrzającymi.

Ofertę wyposażenia przewietrzającego uzupełniają czujniki wiatru oraz deszczu współpracujące z centralą pogodową i pozwalające na automatyczne zamykanie okien w przypadku gdy siła wiatru jest zbyt duża.

Dzięki szerokiemu asortymentowi elementów przewietrzających możliwe jest łatwe dostosowanie systemu wentylacji grawitacyjnej do potrzeb i specyfiki obiektu budowlanego, zapewniając w nim zdrowszy i bardziej komfortowy mikroklimat.

Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty oraz do kontaktu z naszymi specjalistami. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania w zakresie systemów przewietrzających, a także zaproponujemy najbardziej optymalne rozwiązania.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło