Wentylacja pomieszczeń biurowych i komercyjnych

25 lutego 2020
Wentylacja pomieszczeń biurowych i komercyjnych

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dostarczenie człowiekowi świeżego powietrza o odpowiedniej jakości. Rzadko jednak zastanawiamy się nad złożonością tego zagadnienia. Metody przewietrzania oraz optymalne parametry klimatu pozostają tajemnicą dla większości ludzi. Tymczasem jest to jeden z najistotniejszych problemów, dotykających praktycznie każdego, szczególnie zaś właścicieli i administratorów wszelkiego rodzaju obiektów, będących miejscem przebywania większej ilości ludzi, jak zakłady produkcyjne, biurowce i centra handlowe. Dlaczego odpowiednia wentylacja jest tak ważna? W jaki sposób zapewnić ją z uwzględnieniem optymalizacji kosztów? 

Wentylacja w miejscu pracy

Zapewnienie odpowiednich klimatycznych warunków pracy ma zasadniczy wpływ na jej wydajność. Człowiek, oddychając, pobiera z powietrza tlen, wydalając jednocześnie dwutlenek węgla.

Spadek zawartości tlenu oraz wzrost zawartości dwutlenku węgla mogą, zwłaszcza u wrażliwszych osób, spowodować znużenie oraz problemy z koncentracją. Jeszcze większy wpływ na komfort pracy i jej wydajność ma jednak temperatura oraz wilgotność względna powietrza - zwłaszcza w miesiącach letnich.

Wynika to z funkcjonowania systemu termoregulacji człowieka. Ogromną rolę odgrywa pocenie się - odparowując pot, organizm pozbywa się nadmiaru ciepła. Pocimy się cały czas, często nawet tego nie odczuwając. Pot bowiem jest odparowywany natychmiastowo, pod warunkiem jednak, że względna wilgotność powietrza jest niewielka.

W przypadku nasycenia powietrza wilgocią, pot przestaje być odparowywany, człowiek odczuwa duszność a ubrania stają się nieprzyjemnie mokre. Poza negatywnym wpływem na ludzi, trzeba pamiętać o tym, że brak odpowiedniej wentylacji wpływa na kondycję budynku, ułatwia rozwój wszelkiego rodzaju grzybów, a także generuje nieprzyjemne zapachy.

Negatywny wpływ utrzymującej się woni stęchlizny, na popularność obiektu handlowego jest wręcz oczywisty. Nie bez znaczenia są tu również normy prawne, nakazujące zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza.

W przypadku obiektów użyteczności publicznej, strumień powietrza powinien wynosić 20 m³ na przebywającą osobę, a w obiektach wyposażonych w klimatyzację, pozbawionych możliwości otwierania okien, 30 m³ na osobę. 

Jak wentylować skutecznie i niedrogo?

klapa-2Podstawową metodą wentylacji jest zwykłe otwarcie okien. Jeśli nie ma możliwości przewietrzania na przestrzał (Okna umiejscowione są po jednej stronie budynku), mamy do czynienia w przewietrzaniem przez dyfuzję, o wydajności niewystarczającej dla zwykłego lokalu mieszkalnego, nie wspominając o biurach, czy obiektach handlowych.

Wydajniejsza jest wentylacja mechaniczna, polegająca na wymuszeniu ruchu powietrza za pomocą odpowiednich urządzeń przetłaczających powietrze, nazywanych wentylatorami. W tym przypadku parametry powietrza dostarczanego do obiektu odpowiadają parametrom powietrza poza budynkiem - nie jest ono osuszane ani schładzane, choć może być podgrzewane. Niestety, jest to metoda energochłonna i opieranie się wyłącznie na niej, może w skali roku wygenerować poważne koszty.

W większości przypadków, najlepszym rozwiązaniem, będzie wentylacja naturalna, grawitacyjna, wykorzystująca zjawisko różnicy gęstości powietrza ogrzanego i chłodnego. Na tej zasadzie opiera się wykorzystanie wszelkiego rodzaju kratek wentylacyjnych, ale najskuteczniejszym sposobem jest użycie klap wentylacyjnych. 

W przypadku niewystarczająco wydajnej wentylacji, lub ekstremalnie wysokich temperatur i wilgotności na zewnątrz, używa się również urządzeń klimatyzacyjnych, opartych na przemianach termodynamicznych gazów. Mają one jednak liczne wady - są energochłonne, hałaśliwe, drogie, a u wielu osób powodują problemy z drogami oddechowymi. Ponadto wymagają regularnego czyszczenia, są bowiem idealnym miejscem dla rozwoju i rozsiewania grzybów.

Czemu klapy przewietrzające są rozwiązaniem najkorzystniejszym?

Wynika to z jednej strony z względnie dużej możliwej powierzchni klap, z drugiej z możliwości instalacji ich w pasach świetlnych, co pozwala na powstanie poniżej klapy słupa nagrzanego powietrza i wytwarza swego rodzaju komin termiczny, "wysysający" je do góry, poza obiekt. Świeże powietrze jest jednocześnie zasysane przez uchylone okna lub inne otwory wentylacyjne.

Metoda ta jest równie wydajna jak wymuszanie obiegu powietrza wentylatorami, jednak jej energochłonność jest niemal zerowa - wymagane są tylko nieznaczne ilości energii, niezbędnej do sterowania uchylaniem i zamykaniem klap. W większości przypadków, klapy doskonale zastępują klimatyzację. Są przy tym ciche i nie powodują dolegliwości zdrowotnych.

W przypadku połączenia ich z odpowiednim systemem sterującym, opartym na czujnikach deszczu oraz wiatru, możemy uzyskać niemal bezobsługowy system przewietrzania. W obiektach o dużej kubaturze, można połączyć wentylację mechaniczną (za pomocą wentylatorów ściennych) z klapami - nadaj będzie to rozwiązanie oszczędniejsze energetycznie i wydajniejsze, niż samodzielna wentylacja mechaniczna.

Poważną zaletą jest również wygląd oferowanych rozwiązań klap przewietrzających, które w przeciwieństwie do większości obecnych na rynku klimatyzatorów, nie szpecą bryły budynku, a wręcz, w przypadku nowoczesnej architektury, doskonale się z nią komponują, podkreślając jej ponadczasowy charakter.

Dodatkowym argumentem, przemawiającym za wykorzystaniem klap przewietrzających, jest ich ekologiczność, wynikająca z jednej strony z oszczędności energii, z drugiej zaś z niewykorzystywania gazowych czynników chłodzących, które po uwolnieniu do atmosfery, wpływają na efekt cieplarniany.

Reasumując, jako podstawową metodę wentylacji obiektów, zarówno przemysłowych, jak i biurowych oraz handlowych, najlepiej jest zastosować klapy przewietrzające. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na wydajność przewietrzania, jak i koszty energii. Dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna ograniczy do minimum lub wręcz wyeliminuje konieczność korzystania z klimatyzacji, a przy tym będzie stanowiła ciekawy element architektoniczny obiektu.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło