Zadaszenia poliwęglanowe - dlaczego warto?

Zadaszenia poliwęglanowe - dlaczego warto?

Dodano: 30 pażdziernika 2018

Zadaszenia wykonane z poliwęglanu to coraz częściej stosowane uzupełnienie bryły budynku. Wszelkiego rodzaju zadaszenia w postaci wiat czy daszków nad wejściami stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i obiektów komercyjnych. Jednak co decyduje o tak dużej popularności tego materiału? Odpowiadamy.

Poliwęglan - czym jest i jakie są jego rodzaje?

Poliwęglany są estrami kwasu węglowego. Jest to tworzywo sztuczne, bardzo często wykorzystywane w budownictwie. Poliwęglan stosowany jest również w innych branżach takich jak motoryzacja czy lotnictwo.

Materiały powstające na bazie tego surowica uzyskuje się najczęściej w wyniku procesu wtryskiwania oraz wytłaczania na gorąco. Poliwęglan jest materiałem termoplastycznym i posiada dobre właściwości mechaniczne. Jest to materiał odporny na pęknięcia oraz przejrzysty.

Ze względu na ukształtowanie, poliwęglan dzielimy na lity oraz komorowy.

Poliwęglan lity posiada gładką powierzchnię. Zwany inaczej ,,bezpiecznym szkłem” jest wytrzymały na uderzenia oraz rozbicie. Traktuje się go jako materiał prawie niezniszczalny. Ponadto poliwęglan lity, jest bardzo łatwy w obróbce.

Za sprawą swoich właściwości, poliwęglan lity stosowany jest w osłonach akustycznych, znajdujących się przy drogach.

Poliwęglan komorowy to najczęściej stosowana płyta poliwęglanowa w budownictwie. Składa się on zazwyczaj z dwóch warstw pomiędzy między którymi umieszczone są komory.

Materiał też również może być poddawany cięciu, piłowaniu oraz nawiercaniu z wykorzystaniem specjalnych narzędzi. To wyjątkowo lekki i wytrzymały zarazem materiał, który doskonale sprawdza się jako zadaszenie wiat, wejść czy balkonów. Niekiedy wykorzystywany jest również do konstrukcji ścian działowych.

Właściwości i korzyści,  jakie daje poliwęglan

Płyta poliwęglanowa jest światłoprzepuszczalna. Po pokryciu niewielką warstwą akrylową zyskuje odporność na działanie promieni UV. 

Odporny na zmiany ciśnienia oraz duże obciążenia poliwęglan sprawdza się jako materiał szyb samolotów czy pojazdów wyścigowych. Poliwęglan jest również odporny na duże amplitudy temperatur i świetnie sprawdza się w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Zadaszenia z płyt poliwęglanowych

Poliwęglan komorowy znalazł zastosowanie w różnego rodzaju zadaszeniach. Wykonane z niego pokrycie nie tylko wygląda estetycznie, ale jest również trwałe i odporne na panujące na zewnątrz zmienne warunki pogodowe. Ze względu na łatwość formowania, możliwe jest tworzenie zadaszeń o różnym kształcie i rozmiarach.

W przypadku zadaszeń ERMONT, płyty z poliwęglanu uzupełnione zostają specjalnymi profilami aluminiowymi, tworząc w ten sposób trwałą i spójną konstrukcję. W przypadku zadaszeń tarasowych, płyta poliwęglanowa łączona może być również z konstrukcjami wykonanymi z drewna lub elementów stalowych.

Warto dodać, iż czyszczenie płyt poliwęglanowych jest bardzo łatwe i najczęściej nie wymaga korzystania z usług firm zewnętrznych.

 

Ze względu na swoje właściwości płyta poliwęglanowa sprawdza się również jako element zadaszenia balkonowego. Wysoka przepuszczalność światła sprawia, że nie ogranicza ona dostępu promieni słonecznych do domu.