Zadaszenia przy domu

25 września 2018
Zadaszenia przy domu

Szeroko rozumiane zadaszenia wykorzystywane są zarówno jako elementy budynków jednorodzinnych, bloków i kamienic, jak i wszelkiego rodzaju innych mniejszych konstrukcji. Montaż i odpowiednie wykonanie zadaszenia przynosi wiele korzyści, a czasami nawet oszczędności.

Aby jednak móc cieszyć się w pełni zaletami zadaszenia, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć przedstawić istotne zagadnienia związane z właściwościami zadaszeń.

Zadaszenia przy domu - korzyści

Wprawdzie, korzyści jakie uzyskujemy stosując zadaszenia, różnią się nieco i zależą przede wszystkim od jego rodzaju (inne korzyści będą wynikały z założenia zadaszenia nad basenem, a inne w oknach czy nad drzwiami). Jednak praktycznie w każdym przypadku spełniają one przede wszystkim funkcję ochronną.

Montując zadaszeniem zapewniamy sobie ochronę przed różnego rodzaju czynnikami atmosferycznymi, ale nie tylko. Dla przykładu zadaszenie nad basenem ogrodowym pozwala osiągnąć takie korzyści jak większa prywatność, czy czystsza woda (ochrona przed spadającymi liśćmi czy owadami.

Zachowanie większej czystości wody w basenie pozwala z kolei zredukować ilość stosowanych środków chemicznych.

Polecamy również artykuł: Zadaszenia dla domu, mieszkania i firmy

Zadaszenia na tarasach i nad oknami montowane są najczęściej w celu osłonięcia przed promieniami słonecznymi i wiatrem. Z kolei zadaszenia w domach, zakładane nad drzwiami chronią przed złym wpływem wiatru, zmniejszając tym samym straty ciepła. Istotnym elementem zadaszenia jest materiał z jakiego wykonane jest jego pokrycie.

Płyta poliwęglanowa i szkło

Pomimo, iż materiały te różnią się nieco właściwościami, obydwa bardzo dobrze sprawdzają się jako zadaszenie, chroniąc wszystko co znajduje się poniżej. Warto pamiętać, iż w stosowany na zadaszeniach poliwęglan, występuje zazwyczaj w dwóch opcjach: 

  • zadaszenia poliwęglanowe komorowe 
  • zadaszenia poliwęglanowe lite z wbudowanym filtrem UV

Zadaszenia lite z wbudowanym filtrem UV to dobre rozwiązanie kiedy zakrywa ono miejsce bardzo nasłonecznione gdyż jak wiemy promienie UV w nadmiernej ilości mogą powodować różnego rodzaju choroby skórne. Z uwagi na ten fakt zadaszenia z filtrem UV coraz częściej stosowane są nad balkonami czy tarasami, gdzie w miesiącach letnich spędzamy więcej czasu.

Ochrona przed opadami

Ochrona przed deszczem i śniegiem to również podstawowa funkcja zadaszeń. W przypadku zadaszeń montowanych w celu ochrony przed opadami, należy mieć na uwadze kilka istotnych elementów.

1. Ciężar zalegającego śniegu

W większości przypadków, zarówno zadaszenia wykonane ze szkła jak i poliwęglanu dobrze znoszą ciężar związany z zalegającym śniegiem (szkło posiada nieco lepsze parametry w tym zakresie).

Na etapie projektowym, firma wykonująca zadaszenie (na podstawie takich parametrów jak wielkość czy kształt danego zadaszenia) powinna dokonać odpowiednich obliczeń w celu ustalenia potrzebnej wytrzymałości na obciążenie oraz zaproponować materiały z jakich zadaszenie powinno zostać wykonane.

2. Wiatr i grad

Gwałtowne załamania pogody oraz towarzyszące im wiatry i opady zdarzają się coraz częściej również w naszym kraju.

Dlatego niezwykle istotne jest aby montowane zadaszenie wykonane było w sposób nie stwarzający zagrożenia urwaniem, lub zawaleniem w razie wystąpienia złych warunków pogodowych.

Warto w tym momencie zwrócić uwagę, iż zadaszenia których pokrycie wykonane ze szkła, są bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia związane z opadami np. gradu. Jednak w przypadku wystąpienia uszkodzenia mechanicznego powierzchni szklanej, konieczna jest wymiana całego pokrycia.

Naprawa pokrycia wykonanego z poliwęglanu możliwa jest poprzez wymianę wyłącznie uszkodzonego modułu.

Montaż i walory estetyczne

Zadaszenia często stanowią integralną część nowoczesnego budownictwa i uwzględnione są na etapie projektu budynku. Dotyczy to zarówno budynków dla celów komercyjnych (biurowce, obiekty handlowe itp.) jak i mieszkalnym.

Pomimo, iż szkło jest materiałem droższym oraz trudniejszym w transporcie i montażu (zwłaszcza przy większych płaszczyznach), to jednak ze względu na jego szlachetny wygląd oraz duże możliwości indywidualnego dopasowania, zadaszenia szklane są najchętniej wybierane zarówno przez projektantów jak i inwestorów.

Daszki wykonane z poliwęglanu są zazwyczaj tańsze, zarówno pod względem materiałów, jak i kosztów i szybkości montażu. Warto również dodać, iż na rynku pojawiają się coraz liczniejsze odmiany zadaszeń poliwęglanowych, co sprawia iż zyskują one coraz większą popularność.

Czy na zadaszenie potrzebne jest pozwolenie?

Montaż zadaszenia NIE wymaga pozwolenia nie wiąże się koniecznością wypełnianie żadnych formalności, jeżeli jego powierzchnia nie przekracza 35m2. Zgodnie z przepisami, budowa zadaszenia nad tarasem, czy budowa markizy o powierzchni przekraczającej 35m2 wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego faktu do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB).

Zgłoszenia nie wymagają również wszelkie prace remontowe związane z zadaszeniem już istniejącym.

Nasza firma dostarcza zadaszenia wszelkiego rodzaju, dla firm oraz klientów indywidualnych. Posiadamy ogromne doświadczenie. Służymy fachowym doradztwem, oferujemy bardzo atrakcyjne warunki cenowe. Zapraszamy do kontaktu.

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 14 marca 2022

Zadaszenie balkonu - co trzeba wiedzieć?

Zadaszenie balkonu lub tarasu to coś więcej niż dekoracja. Zadaszenia pełnią rolę ochronną przed deszczem, wiatrem i palącym słońcem.

Zobacz więcej
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło