Zadaszenie balkonu - co trzeba wiedzieć?

14 marca 2022
Zadaszenie balkonu - co trzeba wiedzieć?

Zadaszenie balkonu lub tarasu to coś więcej niż dekoracja. Zadaszenia pełnią rolę ochronną przed deszczem, wiatrem i palącym słońcem. Co trzeba wiedzieć, aby wybrać najlepsze zadaszenie balkonu?


W artykule


Zadaszenie balkonu

Nieosłonięty balkon to zdecydowanie mniejsza funkcjonalność. Domownicy są w pewnym stopniu uzależnieni od warunków atmosferycznych i nie zawsze mogą korzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu.

Deszcz lub palące słońce mogą być uciążliwe. Zadaszenia balkonowe rozwiązują ten problem, dlatego ich popularność wciąż rośnie.

Zadaszenie tarasu - estetyczne i praktyczne

Zadaszenie tarasu to element, który spełnia dwie funkcje - estetyczną i praktyczną. Dobrze dobrane zadaszenie sprawia, że zarówno taras jak i ogród zyskują na atrakcyjności. Oprócz tego, zadaszenie pozwala domownikom cieszyć się wypoczynkiem na tarasie, niezależnie od pory dnia czy pogody.

Z jakich materiałów wykonane są zadaszenia?

Zadaszenia balkonu lub tarasu Ermont składają się z aluminiowych elementów konstrukcyjnych, malowanych proszkowo. Samo zadaszenie najczęściej wykonywane jest z praktycznego i uniwersalnego materiału jakim jest poliwęglan.

W niektórych przypadkach, gdy daszek na balkon lub taras musi wykazywać szczególną wytrzymałość, profile aluminiowe zastępuje się konstrukcją ze stali nierdzewnej.

Uniwersalne zadaszenia z poliwęglanu

Jedną z najlepszych opcji dla balkonów i tarasów jest zadaszenie z poliwęglanu litego lub komorowego. Ta nowoczesna technologia pozwala uzyskać wysoką trwałość, a powierzchnia jest odporna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.

Zadaszenie balkonów z poliwęglanu skutecznie chroni przed deszczem i śniegiem. Materiał ten również cechuje się wysoką odpornością na promieniowanie UV. Nie przebarwia się i dobrze przepuszcza naturalne światło.

Co więcej, poliwęglan łatwo wyczyścić - także z ptasich odchodów. Wiele osób wybiera właśnie takie estetyczne zadaszenie balkonów.

Zadaszenie balkonu w budownictwie wielorodzinnym

Coraz częściej właściciele mieszkań decydują się na daszek na balkon w bloku. Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zamontować go zgodnie z prawem? Gdy zadaszenie jest mocowane jedynie w elewacji i stanowi niewielki, lekki daszek o wysokości mniejszej niż 3 metry, nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Jeżeli zadaszenia balkonowe mają ciężką konstrukcję i przylegają do ściany nośnej, taka ingerencja jest traktowana jako przebudowa i wymaga specjalnego pozwolenia. Właściciel mieszkania składa wniosek o zadaszenie balkonu do zarządcy budynku, na przykład spółdzielni mieszkaniowej.

Jeżeli budynek wielorodzinny (np. kamienica) jest wpisany do rejestru zabytków, na montaż daszku potrzebna jest zgoda konserwatora.

Zadaszenia balkonowe w bloku powinny być wykonane w stylu, który nie odbiega od ogólnej fasady budynku. Cała konstrukcja powinna być zamocowana w sposób stabilny, tak aby nie stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa innych mieszkańców i przechodniów.

Mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa, montaż zadaszenia balkonowego warto zlecić profesjonalnej firmie.

Zadaszenie balkonu w domu jednorodzinnym

Zadaszenie balkonu w domu jednorodzinnym jest znacznie łatwiejsze niż w budynkach wielorodzinnych. Jeżeli daszek nad balkonem jest niższy niż 3 metry, a jego montaż nie wymaga ingerencji w ściany nośne budynku, nie jest wymagane uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Warto jednak skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się montażem zadaszeń. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilna i bezpieczna.

Daszek na balkon - co trzeba sprawdzić przed montażem?

Wybór zadaszenia balkonowego lub tarasowego nie sprowadza się jedynie to decyzji o jego designie. Oczywiście element powinien współgrać z bryłą całego budynku, ale jest jeszcze kilka innych czynników, które warto wziąć pod uwagę.

Przed zakupem trzeba znaleźć odpowiedzi na pytania:

Jaka jest ekspozycja balkonu i tarasu na wiatr i słońce? Jeżeli daszek będzie musiał wytrzymać silny napór wiatru, potrzeba solidnych konstrukcji i stalowych profili. Z kolei długa ekspozycja na słońce może wymagać wykorzystania materiału odpornego na działanie promieni UV, takiego jak poliwęglan

Jakie są możliwości aranżacyjne budynku? Warto wcześniej upewnić się, czy bryła budynku pozwala na zainstalowanie zadaszenia. Jest to szczególnie istotne, gdy chodzi o daszek na balkon w bloku

Jaka jest wielkość balkonu lub tarasu? To jedno z najważniejszych pytań. W przypadku małych powierzchni konieczne może być zastosowanie kreatywnych rozwiązań, żeby profile i mocowania nie zajęły zbyt wiele cennej przestrzeni

Jakie są potrzeby użytkowników? Od tego będzie zależeć wybór konkretnego zadaszenia. Inne są daszki, które chronią jedynie przed słońcem i deszczem, a inne zadaszenie zapewniające intymną atmosferę na balkonie.

Zadaszenie balkonu to bez wątpienia estetyczny i praktyczny element, o który warto zadbać. Wybór nowoczesnych daszków z poliwęglanu to gwarancja komfortu dla wszystkich domowników, bez względu na pogodę.

Daszek nad balkonem lub tarasem może być designerskim dodatkiem i funkcjonalnym wyposażeniem każdej nieruchomości.

 

pakietka zadaszenie tarasu, nowoczesne zadaszenie tarasu, zadaszenie na taras, zadaszenie wejścia do domu, zadaszenie z poliwęglanu, zadaszenie balkonu w bloku, zadaszenie tarasu aluminiowe, zadaszenie balkonu w domu jednorodzinnym

Kontakt

ERMONT
K. Woliński, B. Zieliński S.J.

ul. Perłowa 10
62-002 Suchy Las

Świetliki dachowe - Pasma świetlne - Klapy dymowe. Rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

tel. 61 811 57 52
tel. 61 652 21 35
email. ermont@ermont.com.pl

Formularz kontaktowy
Zobacz również
Dodano: 27 kwietnia 2021

Świetliki dachowe do obory i budynków inwentarskich

Obory i budynki inwentarskie zapewniać powinny optymalne warunki dla hodowli. Jednym z najważniejszych elementów jest duża ilość światła naturalnego i wentylacja.

Zobacz więcej
Dodano: 24 lutego 2021

Kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania małymi i średnimi nieruchomościami. Obecny trend wiąże się przede wszystkim z rosnącymi cenami za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Zobacz więcej
Dodano: 29 lipca 2020

Jak stworzyć eko dom?

Wzrost świadomości w zakresie ekologii, to coraz silniejszy trend w społeczeństwach na całym świecie. Coraz częściej zwracamy uwagę na środowisko naturalne w codziennym życiu.

Zobacz więcej
Pobieranie pliku
Wpisz Hasło