Klapy dymowe

Klapy dymowe, zwane również klapami oddymiającymi, przewietrzają pomieszczenie i zapobiegają gromadzeniu się dymu przy wykorzystaniu zasad grawitacji. Rozgrzane powietrze i dym, w sposób naturalny unoszą się do góry. W sytuacji kiedy pomieszczenie jest zamknięte, wszelkie gazy powstające w wyniku spalania gromadzą się, stanowiąc dodatkowe zagrożenie.

Klapy dymowe są najskuteczniejszym sposobem odprowadzenia gorącego powietrza, gazów i dymu podczas pożaru.

Klapy dymowe - kiedy stosować?

Klapy dymowe Ermont to skuteczna ochrona podczas pożaru, zarówno w budynkach mieszkalnych, handlowych jak i przemysłowych. Ponad 90% śmiertelnych wypadków podczas pożarów spowodowane jest trującym działaniem gazów oraz tlenku węgla. Dlatego też systemy przeciwpożarowe wyposażone w klapy dymowe oraz klapy wentylacyjne stanowią istotny element ochrony zdrowia i życia podczas pożaru. 

Klapy dymowe przewietrzają pomieszczenie, zapobiegając wypełnieniu wnętrza dymem oraz trującymi gazami. Działanie klap dymowych minimalizuje również uszkodzenia budynku, związane z działaniem wysokiej temperatury i gazów.

Klapy dymowe, zarówno w pasmach świetlnych jak i wolnostojące, muszą być oddalone od siebie minimum o dwie długości dłuższego boku.

Firma Ermont dostarcza

 • klapy dymowe do magazynów i hal magazynowych
 • klapy dymowe dla obiektów handlowych i użyteczności publicznej
 • klapy dymowe dla hal produkcyjnych

Klapy przewietrzające naszej firmy, stosowane są również jako podstawowy element systemów przeciwpożarowych, stosowanych do oddymiania klatek schodowych.

Napęd i sterowanie

Rodzaj napędu klapy dymowej dobierany jest zależnie od wymiarów skrzydła klapy, rodzaju chronionego obiektu oraz jego przeznaczenia.

Oferujemy:

 • Klapy dymowe sterowane pneumatyczne z układem termowyzwalacza (skalibrowanego na temperaturę 68°, 93° lub 123°)
 • Klapy dymowe sterowane siłownikiem elektrycznym 24V współpracującym z systemem przeciwpożarowym
 • Klapy dymowe sterowane sprężyną gazową z bezpiecznikiem termicznym

Klapy dymowe - informacje »

Oferowane produkty

 • Klapy dymowe wolnostojące

  Klapy dymowe wolnostojące

  Klapa dymowa DYMKLAP jedno lub dwuskrzydłowa składa się z aluminiowej ramy klapy z konstrukcją łukową, na której rozpięty jest poliwęglan.

 • Klapy dymowe montowane w pasmach świetlnych

  Klapy dymowe montowane w pasmach świetlnych

  Klapa dymowa może być montowana w każdym rodzaju pasma świetlnego, jej kształt odpowiada kształtowi pasma lub jego połaci.

 • Sterowanie pneumatyczne

  Sterowanie pneumatyczne

  Elementem wykonawczym mechanizmu pneumatycznego jest siłownik pneumatyczny zasilany CO2 pochodzącym z naboi sprężonego CO2 o masie zależnej od rozmiarów...

 • Sterowanie elektryczne

  Sterowanie elektryczne

  Stosowanie mechanizmu elektrycznego jest ograniczone parametrami siłownika elektrycznego. Siłownik elektryczny stosuje się do wymiaru klapy 1500/2500 mm